Ministerstwo Edukacji i Nauki

21.05.2022
PL EN
17.07.2013 aktualizacja 17.07.2013

Śląskie/ Najbardziej oblegane - Reżyseria, Architektura, Logistyka

Reżyseria w Uniwersytecie Śląskim, Logistyka inżynierska na Uniwersytecie Ekonomicznym oraz Architektura i Urbanistyka na Politechnice Śląskiej - to kierunki z największą liczbą chętnych na miejsce na uczelniach woj. śląskiego.

W Uniwersytecie Śląskim w Katowicach od lat wysoką pozycję zajmują sztandarowe kierunki "katowickiej filmówki", czyli wydziału radia i telewizji - Reżyseria z 13,38 chętnymi na miejsce oraz Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia z 11,5 kandydatami na miejsce.

Od czterech lat rekordy popularności bije również uruchomiona w 2010 roku w ramach Filologii angielskiej specjalność tłumaczeniowa z językiem chińskim. W tym roku o jedno miejsce starało się 12,04 kandydatów.

Podczas tegorocznej rekrutacji dużym powodzeniem cieszyły się także inne specjalności proponowane w ramach Filologii angielskiej, w tym m.in. specjalność tłumaczeniowa z językiem japońskim (11,2), język biznesu (8,1), kultura-media-translacja (7,92).

Uczelnią, której studia od lat cieszą się wśród absolwentów szkół ponadgimnazjalnych dużym zainteresowaniem jest Politechnika Śląska w Gliwicach. Jak poinformował PAP jej rzecznik Paweł Doś, kolejny rok z rzędu numerem jeden jest Architektura i urbanistyka z 5,6 osobami na miejsce. Na kolejnych miejscach znalazły się: Informatyka (3,45), Inżynieria biomedyczna (2,96), Administracja(2,5), Mechanika i budowa maszyn (2,49).

Rekordy popularności bije również język angielski uruchomiony w politechnice trzy lata temu w ramach kierunku Filologia. W tym roku pod względem liczby chętnych na jedno miejsce (4,46), okazał się drugim najbardziej obleganym kierunkiem przez kandydatów.

Jak poinformował PAP rzecznik Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach Marcin Baron w tym roku o jedno miejsce w uczelni starały się średnio dwie osoby. Rekordowo o jeden indeks na Logistykę inżynierską walczyło ponad 6 osób. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również Finanse i rachunkowość, gdzie przygotowano ponad 600 miejsc a kandydatów było ponad 1,5 tys. Z kolei o jedno miejsce na Ekonomię starały się dwie osoby.

PAP - Nauka w Polsce

ktp/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022