Ministerstwo Edukacji i Nauki

21.05.2022
PL EN
17.07.2013 aktualizacja 17.07.2013

Białystok/ Oblegane Prawo, Logistyka i Medycyna

Prawo, Logistyka i studia lekarskie - to najbardziej oblegane kierunki studiów na największych publicznych wyższych uczelniach w Białymstoku - wynika z kończącej się rekrutacji na nowy rok akademicki.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) przygotował w tym roku ponad 900 miejsc dla nowych studentów na studiach stacjonarne I stopnia i jednolite. Zgłosiło się w sumie ponad 8,1 tys. kandydatów - powiedziała PAP Hanna Sarosiek z biura promocji i rekrutacji tej uczelni.

Największym zainteresowaniem, jak co roku, cieszą się kierunki lekarskie. Na kierunku Lekarsko-dentystycznym o jedno miejsce walczą 24 osoby, a na kierunku Lekarskim - 20 osób.

Dużym zainteresowaniem cieszą się też kierunki: Techniki dentystyczne (10 osób na miejsce) oraz Farmacja i Elektroradiologia (ponad 7 osób na miejsce)

Na Uniwersytecie w Białymstoku na blisko 2,7 tys. przygotowanych miejsc na studia stacjonarne I stopnia i jednolite, zgłosiło się niemal 6,2 tys. kandydatów - poinformowała PAP rzeczniczka uczelni Katarzyna Dziedzik.

Z danych uczelni wynika, że najwięcej osób, ponad 800, zarejestrowało się na Prawo. Dziedzik powiedziała, że dużym zainteresowaniem tradycyjnie cieszy się też Pedagogika i Ekonomia, gdzie na każdy kierunek zarejestrowało się ponad 600 kandydatów. Następne na liście jest Bezpieczeństwo narodowe - ponad 500 zarejestrowanych kandydatów oraz Filologia angielska - ponad 400.

Najbardziej obleganym kierunkiem jest Bezpieczeństwo narodowe, gdzie na jedno miejsce przypada ponad 10 chętnych. Na kolejnych miejscach są: Administracja" oraz Filologia angielska (ponad 6 osób na jedno miejsce).

Na Politechnice Białostockiej, która jest największą publiczną uczelnią techniczną w regionie, od lat największym zainteresowaniem cieszą się takie kierunki, jak Budownictwo, Gospodarka przestrzenna, Logistyka, Zarządzanie i inżynieria produkcji oraz Mechanika i budowa maszyn - poinformowała Agnieszka Halicka z tej uczelni.

W sumie na studia I stopnia zarejestrowało się ponad 9,4 tys. kandydatów. Najwięcej osób stara się dostać na Logistykę – 856 kandydatów (ponad 5 osób na jedno miejsce), Budownictwo – 758 (ok. 4 osób na miejsce) i Gospodarkę przestrzenną – 720 (blisko 8 osób na miejsce). Popularnością cieszą się także: Zarządzanie i inżynieria produkcji - 622 zarejestrowanych (5 osób na miejsce).

Nowością w ofercie uczelni jest kierunek Biotechnologia. Halicka powiedziała, że spotkał się z dużym zainteresowaniem maturzystów. Studia na tym kierunku wybrało 357 osób (to blisko 6 osób na miejsce).

Politechnika zakończyła też rekrutację na stacjonarne studia II stopnia. Zarejestrowało się na nie 233 chętnych, z czego najwięcej - 204 kandydatów - na Zarządzanie.

PAP - Nauka w Polsce

swi/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022