
Kobiety, które mają pracę zmianową, są bardziej narażone na zaburzenia cyklu menstruacyjnego, problemy z zajściem w ciążę oraz poronienie - poinformowali badacze z Uniwersytetu Southampton w Wielkiej Brytanii podczas dorocznego European Society of Human Reproduction and Embryology, który odbywa się w Londynie w dn. 7-10 lipca.
Badania stanowią metaanalizę prac dotyczących wpływu zmianowego trybu pracy na płodność, przeprowadzonych w latach 1969 - 2013. Zebrane dane dotyczyły łącznie ponad 119 tys. kobiet. Okazało się, że, w porównaniu z grupą kontrolną, panie pracujące na zmiany (rotacyjne, wieczorne i nocne) o 33 proc. częściej cierpiały na zaburzenia cyklu menstruacyjnego oraz o 80 proc. częściej miały problemy z płodnością.
Kobiety, które pracowały tylko na zmiany nocne nie doświadczały zaburzeń cyklu menstruacyjnego ani nie miały problemów z zajściem w ciążę, jednak ryzyko poronienia było w ich przypadku wyższe o 29 proc. - zauważa autorka badań dr Linden Stocker.
Praca w trybie zmianowym zaburza zegar biologiczny i od dawna wiązana jest z podwyższonym ryzykiem różnych schorzeń - m.in. cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, epizodów sercowo-naczyniowych a nawet nowotworów. (PAP)
koc/ ula/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.