Ministerstwo Edukacji i Nauki

21.05.2022
PL EN
04.06.2013 aktualizacja 04.06.2013

Dr Agata Kołodziejczyk zwyciężczynią konkursu o Nagrodę im. Artura Rojszczaka

Dr Agata Kołodziejczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego został laureatką Nagrody im. Artura Rojszczaka. Nagrodzono ją za „popularyzację astronomii i astronautyki, przy zachowaniu biologii jako dziedziny własnych badań”. Nagrodę przyznaje Klub Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Nagroda przyznawana jest corocznie młodym, wyróżniającym się uczonym, którzy charakteryzują się humanistyczną postawą, szerokimi horyzontami i umiejętnością przekraczania ram wąskich specjalizacji naukowych.

W ósmej edycji konkursu zwyciężyła dr Agata Kołodziejczyk, która ukończyła biologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a studia doktoranckie odbyła na Uniwersytecie w Sztokholmie. Jej dotychczasowe badania naukowe dotyczą neurologii układu wzrokowego u owadów i jego powiązania z systemem zegara biologicznego. Za jedno ze swoich najważniejszych osiągnięć uważa odkrycie nowej warstwy neuronów stanowiących „wewnętrzną powiekę” w oku muszki owocowej.

„Od paru miesięcy laureatka rozszerzyła swoje zainteresowania naukowe i zajęła się badaniem zmian zachodzących w mózgu pod wpływem selekcji w kierunku zachowań drapieżniczych u gryzonia, nornicy rudej” - informuje opiekun nagrody Joanna Rutkowska.

Poza działalnością na polu neurobiologii dr Kołodziejczyk aktywnie uczestniczy w życiu środowiska astronomicznego. Pomaga w budowie pierwszego w Polsce prywatnego obserwatorium astronomicznego, organizuje naukową misję stratosferyczną, prowadzi zajęcia dla młodzieży i nauczycieli oraz pisze artykuły popularyzujące astronomię. „Dalekosiężnym celem laureatki, jest interdyscyplinarne połączenie biologii z astronomią. Dąży do tego z kosmiczną pasją” – informuje FNP.

Nagrodę ustanowiono dla upamiętnienia Artura Rojszczaka, tragicznie zmarłego znakomitego filozofa, jednego z założycieli i głównych animatorów klubu.

Kandydatów do nagrody zgłaszają formalnie członkowie Klubu, na podstawie informacji własnych oraz informacji przekazanych im przez środowisko naukowe. Regulamin nagrody jest dostępny na stronie internetowej Klubu (www.klub-fnp.pl).

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022