Nauka dla Społeczeństwa

05.10.2022
PL EN
27.05.2013 aktualizacja 27.05.2013

W Krakowie darmowe warsztaty o muzyce w starożytności

„Muzyka starożytnej Grecji" to tytuł trzydniowych warsztatów, które odbędą się w dniach 3-5 czerwca w Krakowie. Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do studentów uczelni z całej Polski.

W spotkaniu mogą wziąć udział studenci różnych kierunków - filologii klasycznej, muzykologii, teatrologii, studentów szkół aktorskich i muzycznych, archeologii i historii, jak również wszystkie inne osoby zainteresowane tematyką.

„Uczestnicy będą mogli zrozumieć, jaką wagę przywiązywali Grecy do kultury muzycznej, jak ją kształtowali oraz jak muzyka wpływała na ich życie. Nauczą się nie tylko, jak tworzono muzykę, ale także jak ją dzisiaj możemy poznać, zachowując metodologiczną poprawność. Dowiedzą się, jaki jest stan zachowania zabytków muzycznych starożytności i jak w rzeczywistości brzmiały te utwory” – wyjaśnia PAP Agnieszka Walczak, przewodnicząca Koła Naukowego Filologów Klasycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, które organizuje spotkanie.

Warsztaty obejmują około 10 godzin zajęć prowadzonych przez prof. Stefana Hagla z Austriackiej Akademii Nauk. To badacz światowej sławy, który jest jedynym na świecie teoretykiem i praktykiem muzyki starożytnej. Podczas warsztatów przybliży nie tylko teorię muzyki antycznej, historię instrumentów, lecz także zaprezentuje fragmenty greckich starożytnych utworów muzycznych, na zrekonstruowanych przez siebie instrumentach (m.in. aulosach, kitarach, lirach).

Jak wyjaśniają organizatorzy, udział w projekcie będzie dla studentów niecodzienną okazją do poszerzenia swojej wiedzy, do której dostęp w innych warunkach byłby znacznie utrudniony. Zapoznając się z wiadomościami dotyczącymi historii starożytnej muzyki, żacy będą mieli sposobność wypełnić lukę w programie swoich studiów, który pomija tę aktywność kulturową starożytnych.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie: http://info.filg.uj.edu.pl/ifk/knfkuj/?page_id=828

Zgłoszenia należy kierować na adres: klasycy.uj@gmail.com. Udział w przedsięwzięciu jest bezpłatny. Warsztaty odbędą się budynku Wydziału Matematyki Informatyki UJ w Krakowie, gdzie obecnie mieści się siedziba Instytutu Filologii Klasycznej UJ.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022