Historia i kultura

W Krakowie darmowe warsztaty o muzyce w starożytności

„Muzyka starożytnej Grecji" to tytuł trzydniowych warsztatów, które odbędą się w dniach 3-5 czerwca w Krakowie. Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do studentów uczelni z całej Polski.

W spotkaniu mogą wziąć udział studenci różnych kierunków - filologii klasycznej, muzykologii, teatrologii, studentów szkół aktorskich i muzycznych, archeologii i historii, jak również wszystkie inne osoby zainteresowane tematyką.

„Uczestnicy będą mogli zrozumieć, jaką wagę przywiązywali Grecy do kultury muzycznej, jak ją kształtowali oraz jak muzyka wpływała na ich życie. Nauczą się nie tylko, jak tworzono muzykę, ale także jak ją dzisiaj możemy poznać, zachowując metodologiczną poprawność. Dowiedzą się, jaki jest stan zachowania zabytków muzycznych starożytności i jak w rzeczywistości brzmiały te utwory” – wyjaśnia PAP Agnieszka Walczak, przewodnicząca Koła Naukowego Filologów Klasycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, które organizuje spotkanie.

Warsztaty obejmują około 10 godzin zajęć prowadzonych przez prof. Stefana Hagla z Austriackiej Akademii Nauk. To badacz światowej sławy, który jest jedynym na świecie teoretykiem i praktykiem muzyki starożytnej. Podczas warsztatów przybliży nie tylko teorię muzyki antycznej, historię instrumentów, lecz także zaprezentuje fragmenty greckich starożytnych utworów muzycznych, na zrekonstruowanych przez siebie instrumentach (m.in. aulosach, kitarach, lirach).

Jak wyjaśniają organizatorzy, udział w projekcie będzie dla studentów niecodzienną okazją do poszerzenia swojej wiedzy, do której dostęp w innych warunkach byłby znacznie utrudniony. Zapoznając się z wiadomościami dotyczącymi historii starożytnej muzyki, żacy będą mieli sposobność wypełnić lukę w programie swoich studiów, który pomija tę aktywność kulturową starożytnych.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie: http://info.filg.uj.edu.pl/ifk/knfkuj/?page_id=828

Zgłoszenia należy kierować na adres: klasycy.uj@gmail.com. Udział w przedsięwzięciu jest bezpłatny. Warsztaty odbędą się budynku Wydziału Matematyki Informatyki UJ w Krakowie, gdzie obecnie mieści się siedziba Instytutu Filologii Klasycznej UJ.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Główka figurki antropomorficznej ze stanowiska Bahra 1 (Fot. Adam Oleksiak /CAŚ UW)

    Figurkę sprzed 7 tys. lat i ceramikę lokalnej produkcji odkryli polscy archeolodzy w Kuwejcie

  • 29.11.2024. Wczesnośredniowieczny miecz po konserwacji prezentowany w Muzeum Wojska w Białymstoku,  29 bm. Miecz został odnaleziony przez pracownika Muzeum Wojska w Białymstoku na terenie województwa podlaskiego w 2022 r. Towarzyszyły mu fragmenty ceramiki, gwoździe oraz inne drobne elementy metalowe. PAP/Artur Reszko

    Białystok/ Unikatowy miecz w zbiorach Muzeum Wojska; znalazł go pracownik tej placówki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera