Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
27.05.2013 aktualizacja 27.05.2013

Wkrótce polscy archeolodzy powrócą na Cypr

Od sierpnia do września potrwa kolejny sezon wykopalisk krakowskich badaczy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – poinformowała PAP kierująca badaniami prof. Ewdoksia Papuci-Władyka.

Nowy projekt Polaków na Cyprze rozpoczął się w 2011 roku, kiedy archeolodzy otrzymali grant od Narodowego Centrum Nauki, wsparcie finansowe od Wydziału Historycznego UJ i sponsorów prywatnych.

Poprzedni sezon miał miejsce w 2012 roku. Naukowcy skupili się na terenie agory starożytnego miasta Nea Pafos, istniejącego od IV wieku p.n.e., które pełniło rolę stolicy Cypru. Pierwsze polskie prace na stanowisku rozpoczęły się w latach 60. ubiegłego wieku pod kierunkiem prof. Kazimierza Michałowskiego.

„Pierwszy tydzień poświęcony był pracom nad materiałem odkrytym w poprzedniej kampanii wykopaliskowej. Liczne naczynia, głównie amfory, zostały poddane konserwacji i restauracji, wykonano dokumentację rysunkową i fotograficzną, opracowano wybrane obiekty” – wylicza badaczka.

Następnie archeolodzy rozpoczęli trwające miesiąc wykopaliska skoncentrowane w centralnej partii agory rzymskiej oraz przy jej wschodnim portyku. W pierwszym rejonie przebadali m.in. studnię z okresu wczesnorzymskiego – specjaliści oszacowali jej wiek, dzięki zabytkom, głównie ceramice, spoczywającym w jej wnętrzu. Jej głębokość wynosiła blisko 5 m.

„Przy wschodnim portyku agory odkryliśmy relikty sklepów (tabernae) i spore ilości ceramiki z okresu hellenistycznego, wczesnorzymskiego i późnorzymskiego” – wyjaśnia prof. Papuci-Władyka.

Wśród znalezionych naczyń dominowała zastawa stołowa i naczynia gospodarcze - kuchenne, zasobowe oraz ceramika transportowa (amfory, głównie na wino i oliwę). Do najbardziej spektakularnych odkryć w 2012 roku należy zaliczyć złoty kolczyk z zakończeniem w kształcie liścia winorośli, naczynia wykonane z brązu i liczne monety.

„Spośród obiektów ołowianych warta wspomnienia jest tabliczka z inskrypcją w alfabecie greckim wzmiankującą urzędnika – Seleukosa, syna agoranomosa Iouliosa Bathylosa, potwierdzająca istnienie agory na badanym terenie w czasach rzymskich” – dodaje kierowniczka badań.

Projekt badań na agorze w Nea Pafos został wybrany jako jeden z pięciu i jedyny z zakresu nauk humanistycznych do filmu reklamującego działalność NCN. Można go obejrzeć na stronie.

Natomiast postępy prac można śledzić na bieżąco na oficjalnej stronie projektu.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024