Ministerstwo Edukacji i Nauki

21.05.2022
PL EN
05.07.2012 aktualizacja 05.07.2012

130 mln zł od NCN powędruje w ręce naukowców

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

90 naukowców otrzyma niemal 130 mln zł na realizację pionierskich badań oraz międzynarodowych projektów badawczych. Narodowe Centrum Nauki (NCN) opublikowało wyniki konkursów MAESTRO 2 i HARMONIA 2.

Jak w przesłanym PAP komunikacie poinformowali przedstawiciele NCN, w rozstrzygniętym właśnie konkursie MAESTRO 2 o pieniądze ubiegało się ponad 260 badaczy. Finansowanie otrzymało 40 projektów, a ich autorzy oraz uczestnicy otrzymają niemal 98 milionów złotych na realizację swoich założeń badawczych. W konkursie można było starać się o finansowanie w wysokości od 500 tys. do nawet 3 mln zł na jeden projekt.

Maksymalne finansowanie w tym konkursie otrzymali dwaj reprezentanci nauk o życiu: prof. Janusz Marek Bujnicki z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie oraz prof. Krzysztof Selmaj z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Konkurs MAESTRO jest przeznaczony dla doświadczonych naukowców, realizujących pionierskie badania. Efektem tych badań mogą być odkrycia naukowe. Aby wziąć w nim udział, należy mieć co najmniej stopień naukowy doktora oraz wykazać się znacznym dorobkiem naukowym.

Z kolei w konkursie - HARMONIA 2, spośród ponad 280 zgłoszonych wniosków, eksperci NCN zakwalifikowali do finansowania 50 projektów o łącznej wartości 30 mln zł. O finansowanie mogli starać się naukowcy realizujący projekty we współpracy międzynarodowej z partnerem z zagranicznej instytucji. Wnioski mogli składać również naukowcy realizujący projekty w ramach programów lub inicjatyw międzynarodowych oraz polskie zespoły badawcze korzystające z wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych.

Najwyższe finansowanie w programie HARMONIA 2 otrzymał projekt kierowany przez prof. Romana Płanetę z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Za ponad 5 mln zł jego zespół zrealizuje projekt pt. „Badanie zderzeń proton-proton, hadron-jądro oraz jądro-jądro przy relatywistycznych energiach w ramach eksperymentu NA61/SHINE przy CERN SPS” w ramach konkursu HARMONIA 2.

Najwięcej pieniędzy od NCN w ramach obydwu zakończonych konkursów otrzymają naukowcy z grupy nauk ścisłych i technicznych – do finansowania zakwalifikowano tu 41 projektów o wartości przekraczającej 65 milionów złotych. Przedstawiciele nauk o życiu otrzymają ponad 47 mln złotych na realizację 31 projektów, zaś humaniści oraz przedstawiciele nauk społecznych i o sztuce otrzymają nieco ponad 15 mln na sfinansowanie 18 projektów.

Obydwa konkursy znajdują się w stałej ofercie NCN i są ogłaszane regularnie co pół roku. Do 15 września trwa nabór wniosków w konkursach MAESTRO 3 oraz HARMONIA 3, naukowcy będą w nich mogli zdobyć w sumie 130 mln zł.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022