Nauka dla Społeczeństwa

07.07.2022
PL EN
23.05.2012 aktualizacja 23.05.2012

Prof. Wolszczan laureatem Medalu Fromborskiego

Fot. PAP Fot. PAP

Profesor Aleksander Wolszczan, odkrywca pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego, otrzymał Medal Fromborski przyznawany przez Akademię Humanistyczną imienia Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.

Profesor Aleksander Wolszczan, odkrywca pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego, otrzymał Medal Fromborski przyznawany przez Akademię Humanistyczną imienia Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.

Medal Fromborski ustanowiono z okazji powtórnego pochówku Mikołaja Kopernika w Katedrze Fromborskiej 22 maja 2010. „Medal przyznawany będzie corocznie osobie lub instytucji zasłużonej dla rozwoju i promocji myśli kopernikańskiej” – poinformowała Ewa Kruszewska z Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora.

Laureat w 1969 r. ukończył astronomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Wykłada na Uniwersytecie Stanowym Pensylwania (USA). Jest wybitnym światowym specjalistą w dziedzinie badania pulsarów, a zwłaszcza tzw. chronometrażu pulsarów.

W 1990 r., korzystając z radioteleskopu w Arecibo (Portoryko), odkrył pierwsze trzy planety poza Układem Słonecznym, krążące wokół pulsara. Jak czytamy na stronie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, jest to faktycznie pierwszy zaobserwowany pozasłoneczny układ planetarny.

Odkrycie wzbudziło ogromne zainteresowanie na całym świecie. Według prof. Bohdana Paczyńskiego z Princeton University "jest to największe odkrycie dokonane przez polskiego astronoma od czasów Kopernika".

Wyniki obserwacji podały znane pisma naukowe - "Nature" w styczniu 1992 r. oraz "Science" w kwietniu 1994 r. Od lat uczony jest wymieniany w gronie kandydatów do Nagrody Nobla z fizyki.

Prof. Wolszczan jest członkiem wielu towarzystw naukowych, m.in. American Astronomical Society, American Association for the Advancement of Science, International Union of Radio Science, International Astronomical Union. Otrzymał m.in. Nagrodę Młodych Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (1976), Nagrodę Fundacji Alfreda Jurzykowskiego (1993).

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022