Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
08.05.2012 aktualizacja 08.05.2012

Prof. Włodzisław Duch laureatem Medalu Polskiego Towarzystwa Sieci Neuronowych

PAP © 2012 / Andrzej Romański PAP © 2012 / Andrzej Romański

Profesor Włodzisław Duch z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał Medal Polskiego Towarzystwa Sieci Neuronowych "za wybitne zasługi dla rozwoju inteligencji obliczeniowej w Polsce".

Profesor Włodzisław Duch z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał Medal Polskiego Towarzystwa Sieci Neuronowych "za wybitne zasługi dla rozwoju inteligencji obliczeniowej w Polsce".

Odznaczenie wręczono podczas konferencji 11th International Conference on Artificial Intelligence and Soft Computing, która odbyła się w Zakopanem.

Głównym obszarem zainteresowań naukowych prof. Ducha jest inteligencja obliczeniowa, metody pozwalające na zrozumienie struktur danych, ogólna teoria inteligencji komputerowej oparta na ocenie podobieństwa i składaniu transformacji oraz meta-uczeniu. W ostatnich latach uczony próbuje budować nową dziedzinę, informatykę neurokognitywną. Na koncie ma też kilka publikacji z filozofii umysłu.

Prof. Duch jest kierownikiem Katedry Informatyki Stosowanej na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Obowiązki wykładowcy UMK łączy z pracą na Wydziale Inżynierii Komputerowej, Uniwersytetu Technologiczego Nanyang w Singapurze.

W 1977 ukończył studia z fizyki teoretycznej, doktorat z chemii kwantowej obronił w 1980 r., a habilitację z matematyki stosowanej w 1987 r. Po doktoracie pracował na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles. Lata 1984-2001 spędził w Instytucie Astrofizyki Maxa Plancka w Monachium, później miał okazję prowadzić badania w Instytucie Technologicznym Kyushu, Uniwersytetach Tokyo, Rikkyo i Meiji w Japonii, na Uniwersytecie Florydy, Uniwersytecie Alberty w Edmonton w Kanadzie.

Aktywnie działa w wielu instytucjach. Już drugą kadencję pełni funkcję prezesa Europejskiego Towarzystwa Sieci Neuronowych. Opublikował ponad 430 artykułów naukowych i popularno-naukowych, napisał 4 książki a 17 współredagował.

Prof. Duch w kadencji 2012-2016 obejmie stanowisko prorektora ds. badań naukowych i informatyzacji UMK.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024