Nauka dla Społeczeństwa

02.12.2023
PL EN
01.12.2011 aktualizacja 01.12.2011

Homo sapiens wędkował 42 tys. lat temu

Praczłowiek, żyjący przed 42 tys. laty był wytrawnym rybakiem, czego dowodzi najnowsze odkrycie w jednej z grót Timoru Wschodniego. Odnalezione tam haczyki do łowienia ryb potwierdzają jego zaawansowane techniki wędkarskie” - poinformowała portugalska agencja Lusa.

Rekwizyty, odkryte w listopadzie br. w tej byłej portugalskiej kolonii w Azji Południowo-Wschodniej, mają ponad 42 tys. lat. W grocie Jerimlai australijscy archeolodzy znaleźli rybie skamieniałości oraz haczyki do łowienia ryb.

„Wprawdzie haczyki powstały około 23 tys. lat temu, ale podczas naszych badań na Timorze Wschodnim natknęliśmy się na szereg dowodów potwierdzających, że homo sapiens łowił ryby przy użyciu wytwarzanych z muszli haczyków już 42 tys. lat temu” - powiedziała Sue O’Connor z zespołu archeologicznego, który dokonał odkrycia w Jerimlai.

Zdaniem ekspertów, haczyki z Timoru Wschodniego są „rewolucyjnym znaleziskiem”, a zarazem najstarszym dowodem na wędkowanie przez homo sapiens. Poza nimi, w grocie odnaleziono 38 tys. rybich skamieniałości.

Resztki ryb, które uczeni odnaleźli w grocie dowodzą, że praczłowiek zamieszkujący Timor Wschodni wypływał w poszukiwaniu pożywienia na otwarty ocean i potrafił łowić gatunki żyjące na dużych głębokościach, takie jak skarus czy tuńczyk.

„Nie mamy wątpliwości, że metody łowieckie sprzed 42 tys. były bardzo wyrafinowane. Prawdopodobnie do ich rozwoju przyczyniła się niewielka liczba zwierząt zamieszkujących Timor Wschodni. W celu zdobycia pożywienia tamtejszy praczłowiek wyspecjalizował się w łowieniu ryb. W ich poszukiwaniu docierał nawet do wybrzeża Australii” - poinformowała Sue O’Connor.

Najstarsze dotychczas odkryte haczyki do łowienia ryb i harpuny pochodzą sprzed 12 tys. lat.

Z Lizbony Marcin Zatyka

PAP - Nauka w Polsce

zat/ tot/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023