Uczelnie i instytucje

Na uniwersytecie w Toruniu otwarto Centrum Optyki Kwantowej

<strong>Centrum Optyki Kwantowej zostało otwarte na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.</strong> Jego laboratoria są wyposażone w aparaturę naukowo-badawczą na najwyższym poziomie światowym. 



Otwarcia centrum dokonali rektor prof. Andrzej Radzimiński i były rektor prof. Andrzej Jamiałkowski, za którego rządów podjęto decyzję o powstaniu ośrodka.

Centrum mieści się w dobudowanym skrzydle Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej, a znalazły się w nim m.in. laboratoria naukowo-dydaktyczne, pracownie komputerowe, sala audytoryjna, sale seminaryjne i pomieszczenia biurowe. Obiekt jest przystosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne.

W centrum będą prowadzone badania w zakresie optyki i optyki kwantowej, spektroskopii i optyki nanostruktur, a także zastosowań optyki kwantowej i spektroskopii w naukach biomedycznych oraz komputerowego modelowania procesów optycznych i nanostruktur.

Ośrodek, oprócz badań naukowych, będzie służyć kształceniu fizyków i informatyków m.in. w zakresie nowoczesnych technik optycznych, mających zastosowanie w diagnostyce medycznej i biologicznej, diagnostyce materiałowej, telekomunikacji i kwantowym przetwarzaniu informacji.

Inwestycja kosztowała 25,870 mln zł, z czego 85 proc. zostało sfinansowane z funduszy unijnych, a w pozostałej części z budżetu państwa.

Centrum Optyki Kwantowej to nie jedyna znacząca inwestycja uruchamiana na UMK. W poniedziałek, kiedy zaplanowano inaugurację roku akademickiego, otwarte zostanie Collegium Humanisticum, które kosztowało 77,664 mln zł. 

PAP - Nauka w Polsce

rau/ abe/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Kamila Kopacz

    Studenci AGH zwyciężyli w zawodach robotów w Australii

  • Warszawa lata 70. Filozof, logik i etyk, twórca etyki niezależnej, profesor Tadeusz Kotarbiński, w swoim mieszkaniu. PAP/Irena Jarosińska

    Uniwersytet Łódzki ogłosił nabór prac do konkursu im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera