<p> <strong>Politechnika Warszawska zbuduje Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii. </strong>Preumowę na unijne dofinansowanie tego projektu podpisali we wtorek z władzami uczelni przedstawiciele woj. mazowieckiego. Wartość projektu to 70 mln zł. </p>
Projekt "Warszawska Przestrzeń Technologiczna - Centrum Zarządzania Innowacjami i Zarządzania Technologiami PW" uzyska dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013. Unijne dofinansowanie to 59,5 mln zł.
Projekt obejmuje stworzenie ośrodka, w którym połączone będą obszary: wynalazczości, badań naukowych i implementacji tych badań do produkcji. "To będzie jeden z największych tego typu projektów na Mazowszu" - powiedział w rozmowie z PAP marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik.
"Ta instytucja będzie miała na celu przybliżenie pomysłów, patentów polskich uczonych m.in. z Politechniki Warszawskiej do przemysłu, do bezpośredniego odbiorcy - powiedział prof. Władysław Wieczorek, prorektor PW ds. studenckich. - To, na co narzekamy, to to, że wiele naszych pomysłów, (...) które publikujemy w postaci artykułów czy nawet patentujemy, nie znajduje potem odzwierciedlenia w produktach, które się pojawiają (na rynku -PAP). Głównym zadaniem tego instytutu będzie znalezienie odbiorców m.in. na produkty myśli technicznej polskich uczonych".
Prof. Wieczorek podał przykładowo, że wiele pomysłów przemysłu farmaceutycznego po opatentowaniu musi przejść kosztowny proces badań. "A uczelni nie stać na to, żeby te badania przeprowadzać. Celem takiego centrum byłoby znalezienie potencjalnego odbiorcy, który byłby w stanie wyłożyć na to kilkanaście czy kilkadziesiąt milionów złotych" - zaznaczył prorektor PW.
Wieczorek wyjaśnił, że w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW będą zatrudnieni m.in. menadżerowie specjaliści od PR. Oni będą wiedzieć jak trudne słowa naukowe przelać na język prostszy i jak trafić do menażerów większych firm, którzy byliby w stanie wyłożyć pieniądze na takie produkty.
"Mazowsze to jest 35 proc. polskiego potencjału badawczego" - powiedział Adam Struzik. Mimo to, jego zdaniem, z transferem nowych technologii jest wciąż problem. "Często jest tak, że nasi naukowcy wdrażają swoje pomysły za granicą, pomnażając dobrobyt innych krajów czy regionów" - stwierdził Struzik. Jego zdaniem inwestycje takie jak Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii mają szansę ten stan rzeczy zmienić.
Jak wyjaśnił prof. Wieczorek, choć koordynatorem centrum będzie PW, to z usług powstającej w ramach projektu instytucji będą mogły korzystać nie tylko osoby związane z warszawską uczelnią, ale też inne. "Jak ktoś ma jakiś ciekawy pomysł, to zapraszamy do siebie" - zachęcił prorektor.
Podpisana we wtorek preumowa zabezpiecza przyznanie PW środków na realizację projektu, pod warunkiem, że uczelnia zgodnie z wytycznymi złoży wniosek o dofinansowanie razem ze wszystkimi załącznikami. Przedstawiciele PW zapewniają, że uczelnia jest na to przygotowana. Projekt ma być zakończony w 2014 r.
PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala
lt/ tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.