Archeolodzy ustalają okres powstania miasta Azteków w Meksyku

Archeolodzy odkryli na stanowisku Tlatelolco w Meksyku schody i posadzkę należące do najstarszego poziomu piramidy wielkiej świątyni w mieście Azteków - informuje serwis internetowy Art Daily. <br />


Naukowcy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku prowadzący badania w obrębie Głównej Świątyni w Tlatelolco, mieście Azteków położonym podobnie jak ich stolica Tenochtitlan na wyspach jeziora Texcoco w środkowym Meksyku, odkryli schody wiodące do sanktuarium z najwcześniejszego etapu konstrukcji piramidy oraz jego posadzkę.

Jak poinformowała archeolog Lucia Sanchez de Bustamante, dyrektor strefy archeologicznej Tlatelolco, znaleziska pochodzą z okresu 950-1200 r. n.e. i mogą ostatecznie potwierdzić datę powstania miasta.

Jak dotąd naukowcy przypuszczali, że Tlatelolco powstało w ok. 1337 r. jako miasto młodsze od Tenochtitlan, które Aztekowie mieli założyć w 1325 r.

Regularne badania archeologiczne w ruinach Tlatelolco rozpoczęły się w 1987 roku pod kierunkiem Salvadora Guilliema Arroyo, a prace wykopaliskowe prowadzone w Głównej Świątyni stanowią ich część.

Archeolodzy w swojej pracy wykorzystują tunel prowadzący do wnętrza piramidy, który powstał jaszcze w czasach prekolumbijskich.

Główna Świątynia była wielokrotnie rozbudowywana przez Azteków, a od 1992 roku archeolodzy odnaleźli wewnątrz dwie warstwy, które niegdyś były zewnętrzną powierzchnią budowli.

Podczas najnowszych prac prowadzonych od lutego do czerwca br. naukowcy posunęli się o kolejne 12,5 metra w głąb piramidy, docierając prawdopodobnie do jądra budowli.

Wśród przedmiotów odnalezionych podczas prac znajdują się wyroby ceramiczne, obsydianowe noże oraz zwierzęce kości, których zbadanie pomoże ustalić, czy pochodzą z ok. 1337 r. czy też z okresów wcześniejszych.

Wyniki tych badań mogą przyczynić się do realizacji celu projektu badawczego, którym jest uzyskanie materiału do przeprowadzenia badań porównawczych między Tlatelolco a Tenochtitlan w najwcześniejszym okresie ich rozwoju.

PAP - Nauka w Polsce

jot/ krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Galaktyka M31 w Andromedzie. Obraz stanowi połączenie danych z różnych długości fali z przypisanym im dla wizualizacji barwami. Źródło: NASA, Marcel Drechsler, Xavier Strottner, Yann Sainty &amp; J. Sahner, T. Kottary, przetwarzanie obrazu: L. Frattare, K. Arcand, J. Major.

    NASA pokazała zdjęcie galaktyki w Andromedzie w nietypowym ujęciu

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: woda wcale nie jest najlepszym płynem nawadniającym, lepsze jest np. mleko

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera