Nauka dla Społeczeństwa

30.09.2023
PL EN
06.07.2011 aktualizacja 06.07.2011

Archeolodzy ustalają okres powstania miasta Azteków w Meksyku

Archeolodzy odkryli na stanowisku Tlatelolco w Meksyku schody i posadzkę należące do najstarszego poziomu piramidy wielkiej świątyni w mieście Azteków - informuje serwis internetowy Art Daily. <br />


Naukowcy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku prowadzący badania w obrębie Głównej Świątyni w Tlatelolco, mieście Azteków położonym podobnie jak ich stolica Tenochtitlan na wyspach jeziora Texcoco w środkowym Meksyku, odkryli schody wiodące do sanktuarium z najwcześniejszego etapu konstrukcji piramidy oraz jego posadzkę.

Jak poinformowała archeolog Lucia Sanchez de Bustamante, dyrektor strefy archeologicznej Tlatelolco, znaleziska pochodzą z okresu 950-1200 r. n.e. i mogą ostatecznie potwierdzić datę powstania miasta.

Jak dotąd naukowcy przypuszczali, że Tlatelolco powstało w ok. 1337 r. jako miasto młodsze od Tenochtitlan, które Aztekowie mieli założyć w 1325 r.

Regularne badania archeologiczne w ruinach Tlatelolco rozpoczęły się w 1987 roku pod kierunkiem Salvadora Guilliema Arroyo, a prace wykopaliskowe prowadzone w Głównej Świątyni stanowią ich część.

Archeolodzy w swojej pracy wykorzystują tunel prowadzący do wnętrza piramidy, który powstał jaszcze w czasach prekolumbijskich.

Główna Świątynia była wielokrotnie rozbudowywana przez Azteków, a od 1992 roku archeolodzy odnaleźli wewnątrz dwie warstwy, które niegdyś były zewnętrzną powierzchnią budowli.

Podczas najnowszych prac prowadzonych od lutego do czerwca br. naukowcy posunęli się o kolejne 12,5 metra w głąb piramidy, docierając prawdopodobnie do jądra budowli.

Wśród przedmiotów odnalezionych podczas prac znajdują się wyroby ceramiczne, obsydianowe noże oraz zwierzęce kości, których zbadanie pomoże ustalić, czy pochodzą z ok. 1337 r. czy też z okresów wcześniejszych.

Wyniki tych badań mogą przyczynić się do realizacji celu projektu badawczego, którym jest uzyskanie materiału do przeprowadzenia badań porównawczych między Tlatelolco a Tenochtitlan w najwcześniejszym okresie ich rozwoju.

PAP - Nauka w Polsce

jot/ krf/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023