
<strong>Nauczyciele i uczniowie szkół ponadpodstawowych, dydaktycy z wyższych uczelni oraz popularyzatorzy fizyki i nauk przyrodniczych z całej Polski przyjadą do Poznania na Ogólnopolski Festiwal Nauki Przyrodnicze na Scenie 4.</strong> Impreza odbędzie się w dniach 24 i 25 września na Wydziale Fizyki UAM.
"Festiwal, chociaż otwarty dla publiczności, ma charakter warsztatów, podczas których zespoły prezentują swoje dokonania i podpatrują dokonania innych" - powiedział PAP prof. Wojciech Nawrocik, przewodniczący Krajowego Komitetu Organizacyjnego (KKO) Ogólnopolskiego Festiwalu +Nauki Przyrodnicze na Scenie+. - Jury w każdej kategorii wyróżnia najlepsze zespoły."
Pierwowzorem polskiego festiwalu był festiwal europejski. Kiedy pojawił się pomysł organizacji tego rodzaju imprezy w Polsce, Wydział Fizyki UAM podjął wyzwanie i od 2000 roku prowadzi polską wersję imprezy. Przez pierwsze trzy lata pod nazwą "Fizyka na Scenie", a potem - "Nauki Przyrodnicze na Scenie".
Nauki Przyrodnicze na Scenie 4 będą promować nowe rozwiązania w dziedzinie energetyki, które mają szansę zabezpieczyć szybko rosnące zapotrzebowanie na czystą i tanią energię. Organizatorzy na swojej stronie internetowej informują, że zależy im na przekonaniu uczestników festiwalu do idei wprowadzenia energetyki jądrowej w Polsce i pokazaniu młodzieży, że może ona zabezpieczyć potrzeby energetyczne naszego kraju.
"W tym roku w festiwalu weźmie udział ponad 350 osób z 38 szkół podstawowych i ok. 50 obserwatorów ze szkół, które nie uczestniczą aktywnie w spotkaniu - informuje prof. Nawrocik. -Nauczyciele, którzy sami zostali laureatami, lub których uczniowie zostali wyróżnieni, mają szansę wyjechać w kwietniu 2011 roku na Europejski Festiwal +Science on Stage+ w Kopenhadze".
Laureaci, czyli zespoły, które zostają zaproszone na festiwal europejski mają okazję na własne oczy zobaczyć nowoczesne technologie, tak jak to było podczas "Science on Stage 2" w 2007 r. w Grenoble, kiedy to zorganizowano wycieczkę do synchrotronu europejskiego European Synchrotron Radiation Facility (ESRF).
Wówczas też po raz pierwszy zaproszono polską reprezentację do udziału w festiwalu europejskim na koszt organizatorów. Na "Science on Stage 2" wyróżniono Remigiusza Krysiaka, ucznia I LO w Lesznie za demonstrację pt. "Złoto alchemików", w której, przy użyciu zestawu skonstruowanego wspólnie z ojcem, zaprezentował pokrywanie przedmiotów metalowych warstwą miedzi o kolorze złota.
Zdaniem prof. Nawrocika, wyjazd za granicę pomaga nauczycielom nie tylko w doskonaleniu języka, ale i w podnoszeniu kwalifikacji, wymianie doświadczeń i nawiązaniu nowych kontaktów zawodowych. Według niego, uczniowie przeżywają w ten sposób wielką przygodę i również mają okazję dużo się nauczyć.
PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Nowak
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.