Prof. Zbigniew Pietrasiński był jednym z założycieli Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. W swojej pracy badawczej zajmował się psychologią pracy, twórczości oraz psychologią dorosłego człowieka. Zmarł 30 lipca w wieku 84 lat.
W swojej ostatniej książce przekonywał, że nadchodzi era doskonalenia się samych ludzi, czas ekspansji pięknych umysłów, zachłannych na wiedzę i mądrość, wolnych od fanatyzmu i przesądów. Zdaniem Pietrasińkiego oprócz genów i środowiska ważnym czynnikiem kształtującym człowieka jest samoprogramowanie się jednostki. Psycholog wychodził z założenia, że we współczesnym świecie następuje wzrost autonomii jednostek i słabnięcie wpływu wychowawców, co może być największą dotychczas szansą dla ludzkiej autokreacji.
Zbigniew Pietrasiński pracę magisterską pisał u prof. Tadeusza Tomaszewskiego, jednego z najsłynniejszych polskich psychologów. Pietrasiński przez długi czas związany był z Uniwersytetem Warszawskim, pracował w Instytucie Psychologii PAN, a w 1996 roku wraz z prof. Andrzejem Eliaszem i prof. Januszem Reykowskim założył Wyższą Szkołę Psychologii Społecznej w Warszawie.
Patronując twórczości studenckiej, stworzył pismo "Psychologia w Teatrze Życia" oraz Galerię "Wnęka". Jego pasją było popularyzowanie psychologii i jej zastosowań. LT
PAP - Nauka w Polsce
tot/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.