Nauka dla Społeczeństwa

02.12.2023
PL EN
05.09.2009 aktualizacja 05.09.2009

Międzynarodowaj Konferencja Młodych Astronomów

<strong>Pierwszej edycji Międzynarodowej Konferencji Młodych Astronomów, która między 6 a 13 września ma odbyć się w Krakowie, będzie towarzyszyło aż dziesięć ogólnodostępnych wydarzeń</strong>. Dzięki otwartym wykładom popularnonaukowym, pokazom nieba czy koncertom muzyki klasycznej obecność blisko 200 naukowców z trzydziestu krajów świata będzie w stolicy Małopolski jeszcze bardziej zauważalna.

ICYA (ang. International Conference of Young Astronomers) to spotkanie, podczas którego studenci, doktoranci i młodzi pracownicy instytutów i wydziałów astronomicznych mieszczących się na pięciu kontynentach będą opowiadać o swoich naukowych zainteresowaniach i podejmą próby nawiązania współpracy w ramach światowych projektów badawczych.

Choć sama konferencja ma charakter zamknięty, to jej organizatorzy przygotowali także wydarzenia otwarte dla wszystkich mieszkańców Krakowa i jego okolic oraz turystów odwiedzających miasto.

Między 6 a 13 września odbędą się między innymi dwa wykłady popularnonaukowe. Pierwszy z nich w niedzielę, 6 września wygłosi na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (ul. Gołęba 20) dr Stanisław Bajtlik z warszawskiego Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk - astronom będzie mówił o ciemnej materii i ciemnej energii we Wszechświecie, czyli największym nierozwiązanym problemie w fizyce.

Drugi wykład, który odbędzie się w tym samym miejscu, w środę, 9 września będzie dotyczył życia i ewolucji gwiazd. Wygłosi go prof. Stanisław Zoła z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oba spotkania rozpoczną się o godz. 19:00, a poprowadzą je Jan Pomierny (portal Astronomia.pl) i Tomasz Szymański (OA UJ).

Obok wykładów organizatorzy ICYA przygotowali we współpracy z małopolskim komitetem ds. obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 serię otwartych pokazów - od niedzieli, 6 września do piątku, 11 września, od godziny 21:00 na Rynku Głównym będzie można za pośrednictwem kilku specjalnych teleskopów podziwiać najjaśniejsze obiekty nocnego nieba.

Ponadto, dzięki współpracy z Polskim Towarzystwem Astronomicznym (którego zjazd obędzie się w Krakowie między 14 a 18 września), w czasie trwania ICYA mają odbyć się dwa koncerty muzyki klasycznej. Więcej informacji na ten temat oraz o pozostałych wydarzeniach towarzyszących Międzynarodowej Konferencji Młodych Astronomów można znaleźć na stronie internetowej spotkania, pod adresem http://www.icya2009.org JPO

PAP - Nauka w Polsce

yy/ bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023