Nanoplastry alternatywą dla szycia ran

Japońscy naukowcy pracują nad nowoczesnymi nanoplastrami, które stanowić będą alternatywę dla szycia ran, w tym również ran pooperacyjnych. Dzięki tej innowacji, możliwe będzie niemal idealne - bez śladowe - zabliźnianie się ran - informuje "Advanced Materials".

W XXI wieku ludzie oraz więcej wagi przykładają do wyglądu ciała. Każdego roku, systematycznie zwiększa się liczba osób poddających się operacjom plastycznym. Pacjenci, którzy są operowani z przyczyn ściśle medycznych, również mają nadzieję, że ich ciało nie zostanie oszpecone brzydką pooperacyjną blizną.

Z tego powodu, naukowcy od lat próbują stworzyć nowoczesną alternatywę dla nieco przestarzałej metody zamykania ran, polegającej na prymitywnym zszywaniu tkanek.

Najnowsze testy, wykonane na tkankach zwierzęcych, z użyciem nowoczesnych nanomateriałów są bardzo obiecujące.

Naukowcy z Waseda University (Japonia), których prace koordynował profesor Shinji Takeoka, stworzyli nowy nanomateriał, który w testach zwierzęcych sprawdził się, jako nowoczesna - bezbliznowa - alternatywa zasklepiania ran.

Materiał nieco przypomina zwykły plaster, z tą różnicą, że ma grubość 23 nanometrów (gdzie jeden nanometr to miliardowa część metra), a jego zastosowanie podczas operacji, skutkuje doskonale zabliźnionymi ranami. Nanoplaster tworzony jest z PLLA (z ang. poly L-lactic acid), który jest rozprowadzany w postaci cienkiej, nanometrycznej warstwy, na powierzchni dwutlenku krzemu pod wpływem siły odśrodkowej (technika spin-coating).

Następnie na 23 nanometrową warstwę PLLA nanoszona jest nieco grubsza warstwa wykona z alkoholu poliwinylowego (PVA), dzięki czemu nanoplaster można łatwo oderwać od powierzchni krzemionki. Po przeniesieniu foli utworzonej z dwóch warstw (jednej z PLLA, na której znajduje się warstwa PVA) do roztworu soli, degradacji ulega warstwa alkoholowa, pozostawiając gotowy do użycia nanoplaster.

Materiał ten wykazuje bardzo silne właściwości adhezyjne, dzięki czemu przylega mocno do różnego rodzaju powierzchni, łącząc np. fragmenty operowanych narządów.

Choć testy na zwierzętach wypadły bardzo korzystnie (nanoplastry użyto do połączenia fragmentów operowanego żołądka myszy), to jednak - według naukowców - nie należy się spodziewać, by nowy typ "szwów" trafił w ręce chirurgów wcześniej, niż za 3 lata. Badacze podkreślają, że specyfika ludzkich tkanek ludzkich i tkanek małych zwierząt (np. użytych w badaniach myszy) jest różna, a tym samym nie ma pewności, że tego typu materiał będzie u ludzi równie skuteczny w bezśladowym zabliźnianiu ran. KLG

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nawyki zdrowe dla serca wspierają cały organizm

  • Kandydatka na planetę w dysku wokół gwiazdy HD 135344B. Po lewej obraz z instrumentu ERIS na teleskopie VLT, a po prawej połączenie wcześniejszych obserwacji instrumentem SPHERE na VLT oraz siecią radioteleskopów ALMA. Źródło: ESO/F. Maio et al./T. Stolker et al./ ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/N. van der Marel et al.

    Wykryto obiekty w ramionach spiralnych dysków wokół dwóch młodych gwiazd

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera