Uczelnie i instytucje

Nowy "Atlas Śląska Dolnego i Opolskiego"

Trójjęzyczny atlas zawierający 503 mapy Dolnego Śląska i Śląska Opolskiego wydany został we Wrocławiu. Większość nakładu bezpłatnie trafi do szkół i bibliotek.<strong> &quot;Atlas Śląska Dolnego i Opolskiego&quot;</strong> po raz pierwszy wydany został w 1997 r. Nowa edycja atlasu została zaktualizowana m.in. o reformę administracyjną. Można znaleźć w niej także mapy dotyczące katastrofalnych wylewów Odry w latach 1854, 1903 i 1997, wraz z obszarami potencjalnie zagrożonymi powodzią. Opisy są przetłumaczone na język angielski i niemiecki.

Jak powiedział na konferencji prasowej redaktor wydawnictwa prof. Władysław Pawlak, jest to największy w Polsce atlas regionalny, wyjątkowy m.in. ze względu na zastosowaną skalę map. "W regionach ludzie są zainteresowani szczegółami. Dlatego tutaj podstawowa skala map to 1:500 000. Natomiast np. w atlasie narodowym 1:2á000 000, bo wtedy chodzi raczej o ukazanie ogółu" - mówił Pawlak.

Twórcy atlasu dbali o to, żeby autorzy "nie wyciągali z szuflad istniejących już syntez", tylko żeby zrobili je na nowo, do tego wydawnictwa. "I to się udało, są w nim syntezy autorskie. Ale dlatego też pomijaliśmy czasami autorów z wielkim autorytetem, a słabą dostępnością do źródeł" - wyjaśnił profesor.

Atlas nie został na stałe oprawiony w zwartej formie, tak by konkretne mapy można było pojedynczo wyciągać i rozkładać. Poszczególne części wydawnictwa dotyczą m.in. podziału administracyjnego, geologii i fizycznych cech Ziemi, gleb, wody i klimatu, roślinności i zwierząt, migracji, demograficznych i społecznych cech ludności, rolnictwa czy górnictwa.

Nakład nowej edycji atlasu wynosi 2800 egzemplarzy. 1500 sztuk trafi do szkół podstawowych, gimnazjów i liceów dolnośląskich, a także do bibliotek pedagogicznych. Nie przewidziano wolnej sprzedaży albumu.

Całkowity koszt wydania atlasu to 285 tys. zł; dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wyniosło 200 tys. zł. IWE

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera