Małopolanie żyją najdłużej

<p>Z wyliczeń specjalistów Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż małopolscy mężczyźni żyją najdłużej w kraju - średnio 72,3 roku. Panie z Małopolski (80,2 roku) ustępują tylko dożywającym 80,4 roku mieszkankom Podlasia.</p>

Długowieczność Małopolan stara się wyjaśnić "Gazeta Krakowska".

- Z pewnością nie jest to efekt wynalezienia jakiegoś cudownego leku wydłużającego życie mieszkańców Małopolski. Trudna byłaby też do udowodnienia ewentualna teza o lepszej opiece medycznej w Małopolsce w porównaniu z innymi regionami - mówi dr Alicja Klich-Rączka, geriatra z Kliniki Chorób Wewnętrznych CM UJ.

Jej zdaniem na długowieczność - oprócz uwarunkowań genetycznych - większy wpływ ma nie konkretny region kraju, ale środowisko, warunki socjoekonomiczne. Nie ma też istotnego znaczenia, wbrew różnym potocznym opiniom, "świeże wiejskie powietrze".- Wyliczane przez demografów tzw. dalsze trwanie życia jest podobne w przypadku mieszkańców wsi co miast - mówi dr Klich-Rączka.

- Osoby wykształcone mają z reguły większą świadomość potrzeby troski o własne o zdrowie - prof. Jolanta Kurkiewicz, statystyk-demograf z krakowskiej Akademii Ekonomicznej wysoko plasuje czynnik edukacji w Małopolsce.

- Nieporównanie mniej skażone jest dziś w Małopolsce środowisko naturalne. Na tle kraju wypadamy nieźle, ale nie można zapominać o dzielącym Polskę ponaddwudziestoletnim dystansie wobec krajów zachodnioeuropejskich. Polacy żyją obecnie przeciętnie o blisko sześć lat krócej niż np. Szwedzi czy Szwajcarzy - dodaje prof. Kurkiewicz.YY

PAP - Nauka w Polsce

mpa

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera