Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
10.11.2005 aktualizacja 10.11.2005

Piętnastolatka ze Szczecina odkryła planetoidę

kosmos.jpg kosmos.jpg


<strong>Szczecińska gimnazjalistka, Elżbieta Bogucka, odkryła nową planetoidę</strong>, którą nazwano 2005 TD49. 15-letnia miłośniczka astronomii dostrzegła obiekt analizując zdjęcia nieba, pochodzące z teleskopu w Arizonie i umieszczone w internecie. To już kolejne odkrycie planetoidy, które jest sukcesem programu <a href="http://fmo.lpl.arizona.edu/FMO_home/index.cfm">FMO Spacewatch</a> (Fast Moving Object), prowadzonego przez Uniwersytet w Arizonie.

Idea programu polega na wyszukiwaniu obiektów szybko przelatujących obok Ziemi, Dzięki internetowi mogą w nim uczestniczyć zarówno astronomowie, jak amatorzy z całego świata. Na stronie projektu FMO mogą oni przeglądać zdjęcia nieba, wykonane przez dwa teleskopy w obserwatorium w Kitt Peak w Arizonie. Kiedy zauważą "podejrzany" ich zdaniem obiekt, zaznaczają go. Jeśli zainteresuje on też amerykańskich astronomów, sprawdzą go podczas obserwacji.

PLANETODA JAKO ŚWIETLNA KRESKA

Od roku częstym gościem na stronie FMO Spacewatch była Ela Bogucka. Jak mówi, w piątek 7 października jej uwagę zwróciła jedna ze świetlnych "kresek" widocznych na zdjęciu. Wytypowała ją jako "kandydatkę" na planetoidę.

We wtorek 11 października przyszła wiadomość z Arizony. Obserwacje teleskopowe potwierdziły, że wskazany przez Elę obiekt to nowa planetoida. Otrzymała ona imię 2005 TD49.

Okazało się, że obiekt ten przeleciał bardzo blisko Ziemi - w odległości niespełna dziewięć razy większej niż dystans między Ziemią, a Księżycem, Słońce obiega zaś w czasie 4,4 roku.

Elżbieta jest uczennicą trzeciej klasy 14. Gimnazjum w Szczecinie. "Astronomią i kosmosem interesuję się od trzech lat. Najbardziej fascynują mnie planety poza Układem Słonecznym" - mówi gimnazjalistka.

W przyszłości chciałaby, oczywiście, zostać astronomem. "To jednak odległe plany i decyzje. Przede mną jeszcze liceum" - zaznacza.

Ela prowadzi własną stronę internetową poświęconą jednemu z satelitów Jowisza - Europie. Uczestniczyła i zwyciężała też w wielu konkursach astronomicznych, m.in. ogólnopolskim "Ziemia z Nieba". Astronomią zajmuje się nawet podczas wakacji. W tym roku pojechała np. na obóz zorganizowany przez jeden z klubów astronomicznych.

SPACEWATCH SZUKA MAŁYCH CIAŁ NIEBIESKICH

Prowadzony w Arizonie projekt Spacewatch wykorzystuje dwa teleskopy o średnicach zwierciadła 1,8 i 0,9-metra, znajdujące się w obserwatorium astronomicznym na Kitt Peak, leżącym 70 kilometrów od Tuscon w Arizonie.

Głównym zadaniem projektu jest poszukiwanie małych ciał Układu Słonecznego, ze szczególnym uwzględnieniem ciał bliskich Ziemi i potencjalnie jej zagrażających.

Ponieważ projekt generuje ogromne ilości danych, są one szybko udostępniane międzynarodowej społeczności astronomicznej. Mając do nich dostęp, może ona szukać nowych obiektów.

Projekt, który zachęca do takich obserwacji miłośników astronomii i potem koordynuje ich działalności, nazywa się Fast Moving Objects Project (FMO Project).

SUKCESY MŁODYCH POLAKÓW

W jego prace jest zaangażowanych kilkadziesiąt młodych ludzi z Polski. Mają oni swoje pierwsze sukcesy. We wrześniu 2004 roku 25-letni Mariusz Kuczewski z Gdańska odkrył obiekt, oznaczony 2004 ST26. Rok później, we wrześniu b.r. 15-letni Piotr Bednarek odkrył‚ kolejną "polską" planetoidę, która uzyskała oznaczenie 2005 QK76.

Planetoida odkryta przez Elżbietę Bogucką uzyskała oznaczenie 2005 TD49. Porusza się po eliptycznej orbicie o mimośrodzie 0,622 (mimośród – współczynnik spłaszczenia elipsy) i okresie obiegu dookoła Słońca wynoszącym 4,4 roku. Ciało to zbliża się do naszej dziennej gwiazdy na minimalną odległość 151,6 milionów kilometrów. Jego jasność absolutna wynosi 26,5 wielkości gwiazdowych, co oznacza, że ma ono rozmiary od 13 do 30 metrów.

W momencie odkrycia 2005 TD49 znajdowała się o 3,9 miliona kilometrów od Ziemi i miała jasność 19,2 wielkości gwiazdowych. DWO/ AOL

PAP - Nauka w Polsce
reo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024