Hodowla czerwonych krwinek

Po raz pierwszy udało się wyhodować w warunkach laboratoryjnych
czerwone krwinki - informuje "New Scientist".

Czerwone krwinki wyhodowali naukowcy z firmy Advanced Cell Technology, współpracujący z Mayo Clinic w Rochester i University of Illinois w Minnesocie. Wykorzystali do tego celu embrionalne komórki macierzyste (ESC), którym zapewniono odpowiednie składniki pokarmowe i czynniki wzrostowe. Najtrudniejszy do pokonania był etap, w którym komórki przekształcając się w czerwone krwinki tracą jądro komórkowe - jednak udało się to osiągnąć.

Uzyskane krwinki wydają się przenosić tlen równie skutecznie, co naturalne, udało się je też uzyskać w dużych ilościach (setki miliardów). Kolejnym krokiem mają być próby na zwierzętach

Hodowanie czerwonych krwinek mogłoby, zdaniem autorów badań, rozwiązać w przyszłości problem niedoboru krwi, potrzebnej do transfuzji, poza tym łatwiej byłoby unikać przenoszonych poprzez krew zakażeń. W prosty sposób dałoby się produkować krew uniwersalną grupy 0Rh-, którą można bezpiecznie przetoczyć osobie z każdą grupą krwi. Krew 0Rh- występuje rzadko u Europejczyków (około 8 procent populacji), ale jeszcze rzadziej - wśród Azjatów (0,3 procenta).

Na razie na przeszkodzie stoją ... względy formalne, ponieważ komórki ESC z genami dla grupy 0Rh- nie zostały zatwierdzone do użytku w USA. Być może uda się wykorzystać dojrzałe komórki organizmu, "cofnięte" do fazy embrionalnej za pomocą wirusa (iPSC). PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz/tot

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera