Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
21.12.2004 aktualizacja 21.12.2004

Wręczono nagrody Wydziału I Nauk Społecznych PAN

Bezrobocie, korupcja, włoscy architekci barokowi w Polsce, psychologia języka i komunikacji oraz filozofia Platona - naukowcy podejmujący tak różnorodne tematy odebrali w poniedziałek w Warszawie nagrody Wydziału I Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk http://www.pan.pl

OD BŁĘDÓW WŁADZY DO CASTELLA

\"Władza, przywileje, korupcja\" to tytuł pracy prof. Marii Jarosz, uhonorowanej w dziedzinie socjologii nagrodą im. Ludwika Krzywickiego.

\"Piszę nie tylko o tym, na czym polega władza, ale też na czym polegają jej błędy\" - wyjaśnia prof. Jarosz.

W jej opinii, częstym błędem władzy jest \"brak przewidywania w szerokiej perspektywie, że władza to jest władza nasza, władza społeczeństwa\".

\"Ludzie ją wybierają, więc powinna się z ludźmi liczyć - nie tylko przez analizę statystyk preferencji wyborczych. Władza nie jest władzą poszczególnych partii\" - podkreśla badaczka.

Laureat w dziedzinie filozofii, doc. dr hab. Seweryn Blandzi, uhonorowany nagrodą im. Tadeusza Kotarbińskiego za pracę pt. \"Platoński projekt filozofii pierwszej\", przez wiele lat zajmował się starożytnością. Odtwarzał podstawy filozofii greckiej - platonizmu i arystotelizmu.

\"Po dziesięciu latach pracy doszedłem do syntezy filozofii Platona oraz platonizmu. Chciałem, żeby moja rekonstrukcja pozwalała zrozumieć istotę starogreckiego platonizmu\" - wyjaśnia.

Prof. Mariusz Karpowicz został laureatem nagrody w dziedzinie historii sztuki, za trzy prace: \"Artisti Ticinesi in Polonia nella prima meta del 600\", \"Da contadino a magnate Gaspare Fodiga, architetto e scultore di Mescocco in Polonia\" oraz \"Matteo Castello l′architetto del primo barocco a Roma e in Polonia\".

Badacz od lat zajmuje się artystami włoskimi, którzy działali w Polsce. \"95 proc. spośród nich to Lombardczycy z pogranicza włosko-szwajcarskiego, z krainy jezior alpejskich\" - mówi profesor.

W jednej z prac Karpowicz pisze o XVII-wiecznych artystach właśnie z tej krainy. Dwie pozostałe prace to monografie - o działającym w Polsce rzeźbiarzu z początku XVII wieku Gaspare Fodiga oraz o Matteo Castello - wybitnym włoskim architekcie rzymskim, później nadwornym architekcie króla Zygmunta III, autorze projektu Zamku Warszawskiego http://www.zamek-krolewski.art.pl

\"Castello pozostawił nam Zamek Warszawski, Zamek Ujazdowski http://csw.art.pl/, Pałac Kazimierzowski http://www.uw.edu.pl/ w Warszawie, kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie, konfesję św. Stanisława na Wawelu http://www.wawel.krakow.pl/ kaplicę św. Kazimierza przy katedrze w Wilnie http://www.vilnius.lt/ i wiele innych obiektów\" - wylicza prof. Karpowicz.

Laureatem nagrody w dziedzinie ekonomii im. Fryderyka Skarbka został prof. Eugeniusz Kwiatkowski - za pracę pt. \"Bezrobocie - podstawy teoretyczne\".

W dziedzinie psychologii nagrodę im. Władysława Witwickiego przyznano prof. Idzie Kurcz. Władze wydziału doceniły w ten sposób jej książkę \"Psychologia języka i komunikacji\".

PAP - Nauka w Polsce, Anna Zdolińska

21 grudnia 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024