Nauka dla Społeczeństwa

10.12.2022
PL EN
11.07.2008 aktualizacja 11.07.2008

Norweskie dary dla muzeum w Ostrzeszowie

<strong>Mundur oficerski, rzeczy osobistego użytku i szereg innych pamiątek otrzymało Muzeum Regionalne w Ostrzeszowie</strong> (Wielkopolska) od rodzin norweskich żołnierzy, więzionych w tej miejscowości w czasie okupacji hitlerowskiej.

Niemcy zbudowali tutaj obozy jenieckie, najpierw stalag XXI-A, a później oflag XXI-C. Od sierpnia 1943 r. do stycznia 1945 r. przebywało w nich 1130 oficerów norweskich. Wśród nich był m.in. dziadek premiera Norwegii Jensa Stoltenberga, który rok temu odwiedził prywatnie Ostrzeszów. Szef rządu norweskiego przyjechał ze swoim ojcem, synem i siostrzenicą.

"Muzeum otrzymało m.in. nóż, kubki, kartki świąteczne, korespondencję, fotografie, furażerkę i okulary lotnicze" - poinformowała kierownik miejscowego Muzeum Regionalnego, Mirosława Rzepecka. Dodała, że pamiątki po norweskich żołnierzach gromadzone są od 1985 r. Jedną ze stałych ekspozycji jest wystawa pt. "Oficerowie norwescy w oflagu XXI-C".

Wśród wielu pamiątek podarowanych przez rodziny z Norwegii są dokumenty z lat obozowych, książki, dyplomy, zdjęcia, rysunki wykonane przez jeńców w czasie ich uwięzienia, wspomnienia członków obozowej orkiestry. W oparciu o eksponaty muzealne, przeprowadzane są lekcje historii dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Z materiałów archiwalnych i opracowań korzystają też studenci piszący prace dyplomowe. W ciągu roku wystawę odwiedza średnio pięć tysięcy osób, w tym wielu Norwegów.

Ostrzeszowscy samorządowcy współpracują z kombatantami II wojny światowej i ich rodzinami od ponad 25 lat.

W latach 1940-1945 w Ostrzeszowie więziono żołnierzy z 22 krajów. Miejscowość była wtedy nazywana "miastem za drutami". ZAK

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022