Warmińsko-mazurskie/ 2024 rok będzie w regionie Rokiem Immanuela Kanta

I. Kant, Adobe Stock
I. Kant, Adobe Stock

Rok 2024 będzie na Warmii i Mazurach Rokiem Immanuela Kanta - postanowił sejmik województwa. Regionalny samorząd chce w ten sposób upamiętnić 300. rocznicę urodzin wielkiego filozofa i jego związki z regionem.

Według samorządu województwa przypadająca w przyszłym roku trzechsetna rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych filozofów epoki oświecenia powinna przyczynić się do "dyskusji nad kondycją moralną dzisiejszego świata, tego w rozumieniu globalnym, jak też świata relacji międzyludzkich".

Immanuel Kant (1724-1804) był filozofem, profesorem Uniwersytetu Królewieckiego, twórcą filozofii krytycznej, autorem m.in. "Krytyki czystego rozumu". "Jego pojęcie filozofii etyki i moralności wywarło wielki wpływ na rozumienie otaczającego nas świata, nasz o nim osąd" - napisano w stanowisku sejmiku ws. ustanowienia roku 2024 Rokiem Immanuela Kanta na Warmii i Mazurach.

Przypomniano też, że w koncepcji filozoficzno-prawnej "Wiecznego Pokoju" Kant podkreślał m.in., iż żadne państwo nie może pozbawić innego suwerenności, gdyż należy ona do społeczności ludzi je tworzących, ani nie powinno ingerować w sprawy wewnętrzne innych państw. W ocenie warmińsko-mazurskich samorządowców, jest to szczególnie aktualne w obecnej sytuacji geopolitycznej, związanej z agresją Rosji na Ukrainę.

Ogłoszenie Roku Immanuela Kanta ma być również okazją do przypomnienia jego związków z regionem. Niemal całe życie spędził on w Królewcu, wyjeżdżał z tego miasta sporadycznie. Jednym z miejsc, które odwiedził była mazurska Gołdap, a po studiach pracował jako domowy nauczyciel w Jarnołtowie w powiecie ostródzkim.

"Czteroletni pobyt młodego Kanta jako prywatnego nauczyciela w majątku Fryderyka von Hülsena w Jarnołtowie oraz jego wizyta u przyjaciela, generała von Lossowa w Gołdapi, która była najdłuższą podróżą jaką podjął w swoim życiu, bezsprzecznie przyczyniły się do ukształtowania późniejszych postaw i myśli wybitnego filozofa" - podkreślił sejmik.

W obu tych miejscowościach są upamiętnienia związane z pobytem Kanta - w Gołdapi pomnik przy ul. Lipowej, a w Jarnołtowie pamiątkowa tablica i rzeźba przedstawiająca filozofa.

W stanowisku przyjętym podczas grudniowej sesji warmińsko-mazurski sejmik zwrócił się też do szkół, instytucji kultury, organizacji społecznych i mediów z województwa o włączenie się w działania popularyzujące postać i dorobek filozofa. (PAP)

Marcin Boguszewski

mbo/ pat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Dr Hanna Machińska, gj/soa PAP/Grzegorz Jakubowski

    Kraków/ Nagroda im. Jerzmanowskich dla prawniczki dr Hanny Machińskiej

  • Prof. M.Miączyńska, źródło: mat. prasowe, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie

    Marta Miączyńska wiceprzewodniczącą Rady EMBO

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera