Indie/ Władze: testujemy sztuczną inteligencję w celu poprawy skuteczności prognoz pogody

Adobe Stock
Adobe Stock

Indie testują sztuczną inteligencję (AI) w celu poprawy skuteczności prognoz pogody, szczególnie w związku z powtarzającymi się w kraju ulewnymi deszczami, powodziami i suszami - poinformował w piątek jeden z indyjskich urzędników odpowiedzialnych za zagadnienia klimatyczne, cytowany przez agencję Reutera.

Globalne ocieplenie wywołało w ostatnich latach wiele ekstremalnych zjawisk pogodowych, które - według szacunków niezależnego indyjskiego Centrum Nauki i Środowiska - doprowadziły w tym roku w Indiach do śmierci prawie 3 tys. osób - powiadomił Reuters.

Agencje meteorologiczne na całym świecie koncentrują się na stworzeniu rozwiązań AI, które mogłyby obniżyć koszty prognoz pogody i zrewolucjonizować sposób ich opracowywania.

Dokładne prognozowanie pogody jest szczególnie ważne w Indiach - kraju zamieszkanym przez 1,4 mld osób, z dużym odsetkiem populacji żyjącej poniżej progu ubóstwa. Indie są też drugim co do wielkości producentem ryżu, pszenicy i cukru na świecie.

Indyjski Departament Meteorologii (IMD) zauważył, że wykorzystanie AI w połączeniu z rozbudowaną siecią obserwatorów mogłoby pomóc w generowaniu wyższej jakości danych prognostycznych przy niższych kosztach.

Departament oczekuje, że opracowywane przez niego modele klimatyczne oparte na AI pomogą poprawić skuteczność prognoz - powiedział w rozmowie z Reutersem K.S. Hosalikar, szef działu badań i usług klimatycznych w IMD.

"Biuro meteorologiczne wykorzystało AI do generowania publicznych ostrzeżeń dotyczących fal upałów i chorób takich jak malaria" - poinformował Hosalikar. (PAP)

mwt/ szm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera