Nauka dla Społeczeństwa

22.04.2024
PL EN
22.12.2023 aktualizacja 22.12.2023

Covid-19 sparaliżował struny głosowe nastolatki

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Po raz pierwszy opisano przypadek, w którym zakażenie Covid-19 spowodowało obustronne porażenie strun głosowych u nastolatki, a co za tym idzie - problemy z mówieniem i oddychaniem – informuje pismo „Pediatrics”.

Lekarze z Massachusetts Eye and Ear przy Harvard Medical School odnotowali (DOI: 10.1542/2020-00012310.1542/2020-000123) pierwszy przypadek obustronnego porażenia strun głosowych po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, dotyczący dzieci.

15–letnia, zdrowa poza tym pacjentka zgłosiła się na oddział ratunkowy szpitala Massachusetts General Hospital z objawami niewydolności oddechowej, problemami z przełykaniem i mówieniem dziewięć dni od rozpoznania zakażenia SARS-CoV-2. W badaniu endoskopowym stwierdzono obustronne porażenie strun głosowych.

Lekarze doszli do wniosku, że porażenie to było prawdopodobnie skutkiem zakażenia wirusem Covid-19 - szeroko zakrojone badania nie wykazały żadnej innej przyczyny. Wykonano między innymi badania krwi, badania obrazowe, analizę płynu mózgowo-rdzeniowego oraz konsultacje z otolaryngologiem, neurologiem, psychiatrą, logopedą i neurochirurgiem.

Przypadek ten sugeruje, że porażenie strun głosowych może być kolejnym powikłaniem zakażenia wirusem SARS- CoV-2 związanym z układem nerwowym (neuropatycznym) – obok dobrze już znanych powikłań neurologicznych u dzieci i dorosłych.

Jak podkreśliła pierwsza autorka, lekarz medycyny Danielle Reny Larrow, ze względu na powszechność występowania tego wirusa wśród dzieci należy wziąć pod uwagę to nowo odkryte potencjalne powikłanie u każdego dziecka, które zgłasza dolegliwości związane z oddychaniem, mówieniem lub połykaniem po niedawnej diagnozie COVID-19. Jest to szczególnie ważne ze względu na częsty związek podobnych problemów z bardziej typowymi diagnozami, takimi jak astma.

Ponieważ próby leczenia zachowawczego nie złagodziły objawów, lekarze wykonali tracheostomię – chirurgicznie wytworzyli otwór w tchawicy aby złagodzić trudności w oddychaniu. Po początkowym leczeniu pacjentka pozostawała zależna od tracheostomii przez ponad 13 miesięcy, co sugeruje, że tego typu powikłania neurologiczne mogą nie być tymczasowe.

Po przedstawieniu opisu przypadku lekarzom udało się usunąć tracheostomię — 15 miesięcy po jej założeniu, tuż przed ukończeniem przez pacjentkę szkoły średniej i balem maturalnym.

Neuropatia powirusowa jest znaną przyczyną porażenia strun głosowych. Pojawiło się kilka doniesień o porażeniu jednej lub obu strun głosowych u dorosłych jako powikłaniu zakażenia SARS-CoV-2. Jednak to pierwszy raport dotyczący tego powikłania u nastolatków. Jak podkreślają autorzy, takich powikłań zwykle nie należy spodziewać się u młodych, zdrowych osób, a zgłoszono już ponad 15 milionów przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u dzieci.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024