Wrocław/ Prof. Biegus z Uniwersytetu Medycznego stypendystą programu Fulbright Senior Award

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Dr hab. Jan Biegus, profesor z Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu został stypendystą programu Fulbright Senior Award. Jest to największy i najbardziej prestiżowy program wymiany naukowej i kulturowej USA.

Jak podała w komunikacie wrocławska uczelnia medyczna, w tegorocznym konkursie programu Fulbright Senior Award przyznano polskim naukowcom 16 stypendiów, a dr hab. Jan Biegus jest wśród nich jedynym reprezentantem nauk medycznych.

W ramach stypendium wrocławski kardiolog będzie prowadził badania w jednej z najlepszych amerykańskich uczelni - Duke University w Durham, dokąd pojedzie pod koniec 2024 r.

„W Duke University będę prowadził projekt naukowy, dotyczący patomechanizmów prowadzących do przewodnienia u chorych z niewydolnością serca. Jest to kontynuacja badań, zapoczątkowanych na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, które prowadzimy od kilku lat wspólnie z prof. Piotrem Ponikowskim. Samo przewodnienie jest poważnym problemem, dotykającym nawet 80 procent pacjentów, którzy trafiają do szpitala z powodu ostrej niewydolności serca” - powiedział cytowany w komunikacie Biegus.

Dr hab. Jan Biegus, prof. UMW, jest zastępcą dyrektora ds. naukowych Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, nauczycielem akademickim oraz zastępcą koordynatora Pododdziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jego główne zainteresowania naukowe skupiają się na ostrej niewydolności serca, zastoju i zwalczeniu zastoju w niewydolności serca, funkcji nerek oraz niewydolności serca z zachowaną frakcją wyrzutową.(PAP)

Nauka w Polsce, Roman Skiba

ros/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera