Nauka dla Społeczeństwa

22.04.2024
PL EN
22.12.2023 aktualizacja 22.12.2023

Wiek ma niewielki związek z wizerunkiem idealnego partnera

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Większość preferencji dotyczących partnera nie zależy od wieku kobiety, jednak kilka dość kluczowych cech jest z nim silnie związanych - dowodzi badanie opisane w najnowszym „Human Nature”.

Naukowcy z niemieckiego Uniwersytetu w Getyndze, amerykańskiego Uniwersytetu Indiany i brytyjskiego Queen's University w Belfaście zebrali dane od ponad 20 tysięcy samotnych kobiet w wieku 18-67 lat z prawie 150 krajów. Zauważyli, że choć większość cech preferowanego partnera nie różniła się w zależności od wieku badanych pań, to jednak kilka kluczowych było z nim ściśle związanych. Wyższy wiek kobiety wiązał się np. z preferowaniem mężczyzn pewnych siebie i asertywnych oraz z akceptacją większego przedziału wiekowego, w szczególności akceptacją partnera młodszego od siebie. Z kolei kobiety młodsze, przed 28. rokiem życia, zwracały większą uwagę na intencje rodzicielskie potencjalnego partnera.

Takie parametry jak życzliwość, dawanie wsparcia, atrakcyjność fizyczna, stabilność finansowa, wykształcenie i inteligencja nie różniły się w zależności od metryki badanych pań.

„Szczególnie interesujące było dla nas to, że w przypadku ogromnej większości kobiet heteroseksualnych do 28. roku życia idealnym partnerem był ten, który chciał zostać ojcem. Po 28. roku życia znaczenie tego parametru wyraźnie spadało” – mówi psycholożka Laura Botzet, jednak z autorek badania.

Jak wyjaśnia, zarówno teorie ewolucji, jak i badania psychologiczne dotyczące „zegara biologicznego”, sugerowałyby, że spadek ten powinien wystąpić w znacznie późniejszym wieku, czyli między 40. a 50. rokiem życia, kiedy kobiety zbliżają się do końca okresu reprodukcyjnego.

Nieoczekiwany wcześniejszy spadek, jak sugerują naukowcy, można powiązać z tym, że młodsze kobiety, które jeszcze nie mają potomstwa cały czas za priorytetowe uważają ewentualne powiększenie rodziny, podczas gdy nieco starsze panie, które mają już dzieci, traktują priorytetowo inne aspekty swojego związku.

„Okazuje się, że miłość nie jest całkowicie ponadczasowa; ma swoje niuanse - podsumowuje Botzet. - Wiek kobiety jest powiązany z pewnymi cechami wymarzonego partnera, takimi jak wyraźniejsze intencje rodzicielskie czy określony wiek. Te spostrzeżenia są bardzo ekscytujące, ponieważ podważają konwencjonalne wyobrażenia o powiązaniu wieku z tym, jak kobiety wyobrażają sobie partnera idealnego”. (PAP)

Katarzyna Czechowicz

kap/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024