Uczelnie i instytucje

Poznań/ Koniec strajku studentów okupujących DS "Jowita"

Poznań, 11.12.2023. Studenci okupują nieczynny Dom Studencki Jowita Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Poznań, 11.12.2023. Studenci okupują nieczynny Dom Studencki Jowita Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Kilkudziesięciu studentów ogłosiło w niedzielę wieczorem zakończenie, trwającego od 8 grudnia, protestu i okupacji znajdującego się w centrum Poznania Domu Studenckiego "Jowita". Władze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) pierwotnie chciały sprzedać budynek.

8 grudnia rozpoczęła się okupacja Domu Studenckiego "Jowita" w centrum Poznania. Studenci sprzeciwiali się planom likwidacji akademika. Dom studencki został wyłączony z użytkowania; od obecnego roku akademickiego nie mieszkają w nim studenci. Władze uczelni informowały w ostatnich dniach, że szukają pieniędzy na remont obiektu, przypomniały też, że zrezygnowały z planów jego sprzedaży.

W czwartek minister nauki Dariusz Wieczorek, zwracając się do protestujących studentów zapowiedział, że resort zapewni uczelni odpowiednie dofinansowanie do remontu budynku. "+Jowita+ zostaje" - zaznaczył.

Modernizacja "Jowity" powinna potrwać około 4 lat i ma kosztować około 100 mln zł. Według pierwotnych planów, UAM chciał sprzedać budynek, a za pozyskane pieniądze wybudować dom akademicki na 400 miejsc na Kampusie Morasko. W "Jowicie" po remoncie będzie mogło mieszkać około 200 studentów.

W niedzielę wieczorem kilkudziesięciu studentów zakończyło swój protest i zapowiedziało opuszczenie akademika. Zebrani przypomnieli też o swoich postulatach, wśród których wymienili m.in. prawne umożliwienie zrzeszania się studentów w związkach zawodowych, żądanie rozbudowy uczelnianej infrastruktury socjalnej - tanich stołówek czy pokoi socjalnych oraz zapewnienie miejsca w akademikach dla 10 proc. studentów.

Jeden z protestujących Mikołaj Jędrzejewski w rozmowie z dziennikarzami powiedział: "wychodzimy, ale nie kończymy walki".

Pytany o deklarację szefa resortu nauki ws. zachowania Jowity jako akademika student podkreślił, że jest to ogromne zwycięstwo protestujących. "Bezprecedensowe w skali kraju oraz takie, z którego wszyscy możemy być dumni. Dumni z siebie, z osób, które tu przyjechały, ze studentów UAM, z osób, które dorzuciły się na zrzutkę na to wydarzenie i ze wszystkich, którzy wspierali nas słowem, duchem i ciałem tutaj" - ocenił.

W piątek protestujący studenci w liście otwartym do rektor UAM prof. dr hab. Bogumiły Kaniewskiej wysunęli żądanie zachowania przestrzeni sal konferencyjnych "Jowity", które okupowali przez ostatnie dni, jako "oddolnego centrum społeczno-kulturowego".

W sobotę władze uczelni wydały oświadczenie w tej sprawie. W odpowiedzi rektor UAM podkreśliła, że postulat utworzenia w salach konferencyjnych oddolnego centrum społeczno-kulturowego zarządzanego przez studentów może zostać spełniony dopiero po zakończeniu modernizacji budynku.

Pytany, czy w najbliższym czasie protestujący zamierzają ponownie okupować poznański akademik Jędrzejewski zaznaczył, że "walka jest kontynuowana". "To, jaką ona przyjmie formę i w jakiej skali ona będzie to już zależy tylko i wyłącznie od dalszych posunięć rektor Kaniewskiej" - zaznaczył.(PAP)

Szymon Kiepel

szk/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera