Polska przyciąga dziś studentów i naukowców z całego świata; studenci zagraniczni znajdą w Polsce dobrych wykładowców, kampusy i interesujące perspektywy – podkreślili w piątek w dodatku francuskiego dziennika "L’Opinion" dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) Dawid Kostecki, rektorzy Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego oraz redaktor naczelny pisma "Wszystko co najważniejsze" prof. Michał Kleiber.
"Polska przyciąga dziś studentów i naukowców z całego świata. Uniwersytet Jagielloński to jeden z najstarszych uniwersytetów europejskich, założony w 1364 roku. Mamy także uniwersytety, politechniki i szkoły biznesu w Warszawie, Gdańsku, Toruniu i innych miastach" – przypomniał dyrektor Kostecki w dwustronicowym dodatku do francuskiego dziennika.
"Tym, co zachęca zagranicznych studentów do naszego kraju są stosunkowo niskie koszty życia i wysoki poziom nauczania. Polskie uczelnie dynamicznie integrują się z europejską społecznością akademicką poprzez opracowywanie nowych programów edukacyjnych, które odpowiadają na wyzwania współczesności - zwłaszcza te w języku angielskim. Jesteśmy szczególnie skuteczni w obszarach związanych ze zrównoważonym rozwojem i zagadnieniami społecznymi, co znajduje odzwierciedlenie w nowych międzynarodowych rankingach szkół wyższych" – zauważyła prof. Anna Jurkowska-Zeidler, zastępca rektora Uniwersytetu Gdańskiego.
"Francuzi szukają stabilnych uniwersytetów, z solidnie przekazywaną wiedzą. Nie wszystkich stać na Harvard. A Polska przyciąga dobrą bazą uczelni, właściwie pojmowanego multikulturalizmu życia studenckiego, otwartością, tolerancją. Warto opowiadać też o polskich naukowcach, którzy zapisali się w historii światowej nauki. Kto opowie to lepiej, ten wygrywa w globalnej rywalizacji - także o pozyskanie studentów i kadr uczelni wyższych" - powiedział w rozmowie z PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów, realizującego projekt "Opowiadamy Polskę światu" we współpracy z wieloma redakcjami pism opinii z całego świata. (PAP)
ksta/ szm/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.