Suplementy witaminy D mogą nie zapobiegać złamaniom kości u dzieci

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Suplementy witaminy D3 nie zwiększają wytrzymałości kości ani nie zapobiegają złamaniom u dzieci z niedoborem tego składnika - pokazało duże badanie kliniczne. Odkrycie podważa szeroko rozpowszechniony pogląd dotyczący wpływu witaminy D na zdrowie kośćca.

Szacuje się, że około jedna trzecia dzieci doznaje co najmniej jednego złamania przed ukończeniem 18. roku życia. Jest to poważny globalny problem zdrowotny, ponieważ złamania w młodym wieku mogą skutkować przyszłą niepełnosprawnością lub pogorszeniem jakości życia.

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się suplementy witaminy D3 jako potencjalny czynnik sprzyjający poprawie wytrzymałości kości, ponieważ wiele badań pokazuje jej kluczową rolę w procesie mineralizacji tej tkanki. Jednakże nigdy wcześniej nie przeprowadzono badań klinicznych w celu sprawdzenia, czy suplementacja witaminą D może faktycznie zapobiegać złamaniom kości u najmłodszych.

Lukę tę postanowili wypełnić naukowcy z Queen Mary University of London oraz Harvard T.H. Chan School of Public Health. Na miejsce badania wybrali Mongolię z uwagi na szczególnie wysoki wskaźnik złamań w tym kraju oraz bardzo powszechne niedobory witaminy D. Wyniki swoich ustaleń opisali na łamach „Lancet Diabetes & Endocrinology”.

Przez trzy lata podawali cotygodniową, doustną suplementację witaminy D 8851 mongolskim dzieciom w wieku 6-13 lat. Na początku badania aż 95,5 proc. uczestników miało stwierdzone niedobory tego składnika. Okazało się, że objęte analizą suplementy skutecznie zwiększyły stężenie witaminy w organizmach dzieci do normalnego zakresu, jednak nie miało to wpływu na ryzyko złamań ani na wytrzymałość kości mierzoną za pomocą badania ultrasonograficznego.

„Uderzający jest brak jakiegokolwiek wpływu długotrwałej, obfitej suplementacji witaminą D na ryzyko złamań lub wytrzymałość kości u dzieci z niedoborem tego składnika - mówi dr Ganmaa Davaasambuu, jedna z autorek badania. - Wcześniej udowodniono, że u dorosłych taka suplementacja pomaga zapobiegać złamaniom, gdy jednocześnie podaje się im wapń. Może zatem fakt, że nasi uczestnicy go nie przyjmowali, ma wpływ na tak rozczarowujące wyniki”.

Naukowczyni uważa, że ponieważ było to duże, sumiennie przeprowadzone badanie, skłoni ono lekarzy i specjalistów ds. zdrowia publicznego do ponownego rozważenia wpływu suplementów witaminy D na zdrowie kości.

„Należy również zauważyć, że dzieci z krzywicą były wykluczone z udziału w badaniu, ponieważ podawanie im placebo byłoby nieetyczne. Zatem nasze ustalenia mają znaczenie wyłącznie dla dzieci z niskim poziomem witaminy D, u których nie wystąpiły jeszcze powikłania kostne” - zaznacza prof. Adrian Martineau, kolejny autor publikacji.

„Nie należy też ignorować znaczenia odpowiedniego spożycia witaminy D w zapobieganiu krzywicy. Aktualne wytyczne zalecające dzienne spożycie 400 jm witaminy D u najmłodszych pozostają ważne i nadal należy ich przestrzegać” - dodaje.(PAP)

Katarzyna Czechowicz

kap/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

  • Fot. Adobe Stock

    Metaboliczne podstawy autyzmu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera