Nauka dla Społeczeństwa

26.02.2024
PL EN
04.12.2023 aktualizacja 04.12.2023

Kraków/ Na AGH rozpoczęła się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W budynkach kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej oraz w akademikach tej uczelni rozpoczęła się w poniedziałek akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego. To mały gest o ogromnym znaczeniu – zachęcają studenci do udziału w akcji.

Studenci i pracownicy uczelni do piątku, przy 14 stanowiskach, mogą się rejestrować jako potencjalni dawcy szpiku.

"Procedura rejestracji potencjalnego dawcy jest prosta, szybka i bezbolesna. Wystarczy wypełnić formularz i pobrać wymaz z wewnętrznej części policzka. To mały gest o ogromnym znaczeniu – dla chorej osoby może być jedyną szansą na przeżycie" – zachęcają studenci na profilu facebookowym "AGH Przeciw Białaczce".

To kolejna taka akcja studentów – wolontariuszy międzynarodowej Fundacji DKMS. Poprzednia odbyła się w kwietniu – wówczas 200 osób zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku.

Według danych DKMS, w Polsce co 40 minut, a na świecie co 27 sekund, ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi, m.in. białaczkę.

W polskim rejestrze Poltransplant jest ponad 2 mln potencjalnych dawców szpiku, w światowym rejestrze WMDA (World Marrow Donor Association - Światowe Stowarzyszenie Dawców Szpiku) - ponad 40 mln.

Co piąty chory nie znajduje genetycznego bliźniaka.(PAP)

Beata Kołodziej

bko/ itm/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024