5. edycja programu Ulam NAWA rozstrzygnięta

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

61 naukowców z 24 krajów otrzymało stypendium przyznane w programie Ulam NAWA. Dzięki programowi polskie uczelnie i instytuty naukowe oraz badawcze mogą zaprosić specjalistów z priorytetowych dla nich dziedzin, którzy rozwiną prowadzone przez daną instytucję badania naukowe.

Najliczniejszą grupę stypendystów stanowią obywatele Indii, Iranu, Czech, Hiszpanii i Pakistanu. Wśród laureatów znalazła się też Polka pracująca w Australii, a także obywatele Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Ukrainy, Meksyku czy Brazylii - poinformowała w czwartek Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA).

W ramach naboru wniosków w tegorocznej edycji programu ULAM NAWA złożono 209 wniosków, spośród których 61 uzyskało stypendium, w tym dwoje stypendystów posiada certyfikat Seal of Excellence w ramach programu Marie Skłodowska-Curie Actions Individual Fellowships. NAWA uznaje certyfikat MSCA Seal of Excellence jako wiążącą weryfikację jakości wniosku.

Największą popularnością wśród stypendystów z największym współczynnikiem sukcesu cieszą się nauki przyrodnicze i nauki inżynieryjne. Najwięcej projektów będzie realizowanych na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Jagiellońskim i Politechnice Śląskiej. Na każdej z tej uczelni będzie po 6 stypendystów. Pobyty naukowe na polskich uczelniach i w instytutach naukowo-badawczych rozpoczną się w styczniu 2024 r.

"Program Ulam NAWA to katalizator mobilności akademickiej w Polsce. Od pięciu lat daje zagranicznym naukowcom możliwość współpracy z polskimi badaczami i ekspertami. Dzięki wymianie doświadczeń i ożywionej dyskusji naukowej polskie jednostki badawcze mogą angażować się w jeszcze większą liczbę ciekawych i ważnych projektów, a co za tym idzie rozwijać swój potencjał naukowy" – powiedział dr Dawid Kostecki, dyrektor NAWA.

Celem programu jest zwiększenie stopnia umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych. Program pozwala na przyjazdy do Polski zarówno uznanych, jak i obiecujących naukowców, z co najmniej stopniem naukowym doktora, którzy wzmocnią potencjał naukowy polskich jednostek i włączą się w prowadzone tam projekty badawcze i dydaktykę.

W ramach programu możliwe jest zaproszenie badaczy z zagranicy, bez względu na wiek, reprezentowaną dziedzinę czy kraj pochodzenia, w tym polskich naukowców pracujących na stałe za granicą (mogą oni stanowić maksymalnie do 10% stypendystów w naborze). Uczelnie i instytuty naukowe oraz badawcze mogą zaprosić do Polski specjalistów z priorytetowych dla nich dziedzin, którzy w znaczący sposób rozwiną prowadzone przez daną instytucję badania naukowe, wzmocnią dydaktykę, czy też wesprą instytucję w przygotowywaniu aplikacji o prestiżowe granty.

Laureaci programu, w ramach przyznanego stypendium, będą prowadzić badania naukowe, realizować staże podoktorskie, pozyskanie materiałów do badań lub publikacji naukowej. Możliwe będzie również prowadzenie zajęć dydaktycznych w ośrodku goszczącym.

Pobyty zagranicznych naukowców w Polsce mogą trwać od 6 do 24 miesięcy, a beneficjent w ramach Programu otrzyma comiesięczne stypendium w wysokości 10000 PLN oraz dodatek mobilnościowy, który pozwoli na pokrycie kosztów organizacji podróży.

W tym roku nabór wniosków do programu został prowadzony po raz piąty.

Stanisław Marcin Ulam (1909 -1984) był wybitnym polskim matematykiem. Doktorat obronił w 1933 roku na Politechnice Lwowskiej. Prof. Ulam był członkiem znanej na całym świecie lwowskiej szkoły matematycznej i współautorem Księgi Szkockiej. Tuż przed wybuchem II wojny światowej udał się do Stanów Zjednoczonych, aby dołączyć do Institute for Advanced Study w Princeton. Pracował na wielu amerykańskich uniwersytetach jako profesor, w tym na należącym do Bluszczowej Ligi Uniwersytecie Colorado Boulder oraz na Uniwersytecie Wisconsin i Uniwersytecie Stanowym Florydy.

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera