Nauka dla Społeczeństwa

26.02.2024
PL EN
30.11.2023 aktualizacja 30.11.2023

Bydgoszcz/ Na politechnice otwarto laboratorium badania układów hamulcowych

30.11.2023. Laboratorium Badawcze Systemów Funkcjonalnych Politechniki im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy otwarte uroczyście. PAP/Tytus Żmijewski 30.11.2023. Laboratorium Badawcze Systemów Funkcjonalnych Politechniki im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy otwarte uroczyście. PAP/Tytus Żmijewski

Laboratorium badania dużych układów hamulcowych o wymiarach rzeczywistych stosowanych w kolejnictwie otwarto w czwartek na Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Inwestycja kosztowała 8 mln zł.

W nowym Laboratorium Badawczego Systemów Funkcjonalnych na Wydziale Inżynierii Mechanicznej można prowadzić badania dużych układów hamulcowych o wymiarach rzeczywistych stosowanych w kolejnictwie, na kołach pojazdów szynowych o średnicy nawet 960 mm. Stanowisko napędza silnik o mocy 450 kW z możliwością płynnej regulacji obrotów. Całość umieszczona jest w specjalnej komorze badawczej, gdzie można symulować różne warunki środowiskowe dla badanych układów.

"To laboratorium daje ogromne możliwości badań naukowych, jak i badań zleconych ukierunkowanych na bezpieczeństwo transportu kolejowego. Możemy badać rzeczywiste układy - koła pociągu, klocki i zaciski hamulcowe, a nie przeprowadzać symulacje na mniejszych układach. Posiadanie instalacji stawia nas w czołówce europejskiej. Z pewnością zainteresowani współpracą z nami będą producenci klocków i okładzin hamulcowych, mamy bowiem możliwości badania wielu parametrów" - powiedział dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej Piotr Aleksandrowicz.

Laboratorium zostało wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania pomiarowe, w tym momentomierz z dynamicznym odczytem parametrów, trójosiowe czujniki pomiaru drgań łożysk, czujniki pomiaru temperatury oraz zestaw kamer i głośników kierunkowych umożliwiających obserwację przebiegu badania w czasie rzeczywistym.

Łączna wartość powstania laboratorium wyniosła 8 mln złotych. Laboratorium jest częścią projektu, którego liderem jest Politechnika Bydgoska, a zaangażowane są także Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. W jego ramach powstało również Centrum Badawcze Struktur Wielkogabarytowych i Międzyuczelniane Centrum KET. Całkowita wartość projektu to ponad 40 mln zł, z czego ponad 32 mln zł to środki Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. (PAP)

Nauka w Polsce, Jerzy Rausz

rau/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024