Japonia/ Hakerzy zaatakowali serwery sieciowe japońskiej agencji kosmicznej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Japońska agencja kosmiczna JAXA padła ofiarą nieautoryzowanego ataku na serwer sieciowy – poinformował w środę rząd Japonii, dodając, że nie doszło do wycieku poufnych informacji dotyczących rakiet lub satelitów.

"Istniała możliwość nieautoryzowanego dostępu poprzez wykorzystanie podatności sprzętu sieciowego" – powiedział rzecznik Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA), odmawiając podania szczegółów, takich jak czas ataku.

JAXA i ministerstwo nauki twierdzą, że mogło dojść do wycieku danych osobowych pracowników, jednak mało prawdopodobne jest, aby wyciekły poufne dane operacyjne, ponieważ serwer, do którego uzyskano dostęp, jest odrębny od sieci kontrolującej systemy rakietowe i satelitarne – poinformował japoński nadawca NHK.

Źródła zbliżone do sprawy powiedziały agencji Kyodo, że JAXA nie była świadoma incydentu, dopóki policja nie skontaktowała się z nią w tej sprawie.

Agencja twierdzi, że będzie kontynuować dochodzenie i wdrażać środki zapobiegające dalszym atakom.

JAXA znalazła się wśród około 200 firm i instytutów badawczych, dotkniętych cyberatakami na dużą skalę w 2016 i 2017 roku, które prawdopodobnie zostały przeprowadzone przez chińską grupę szpiegowską pod kierownictwem Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej – zaznacza agencja Kyodo. (PAP)

krp/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Udomowione bakterie wytwarzają ser gruyère

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczne światło szkodzi rafom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera