Nauka dla Społeczeństwa

27.02.2024
PL EN
29.11.2023 aktualizacja 29.11.2023

Japonia/ Hakerzy zaatakowali serwery sieciowe japońskiej agencji kosmicznej

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Japońska agencja kosmiczna JAXA padła ofiarą nieautoryzowanego ataku na serwer sieciowy – poinformował w środę rząd Japonii, dodając, że nie doszło do wycieku poufnych informacji dotyczących rakiet lub satelitów.

"Istniała możliwość nieautoryzowanego dostępu poprzez wykorzystanie podatności sprzętu sieciowego" – powiedział rzecznik Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA), odmawiając podania szczegółów, takich jak czas ataku.

JAXA i ministerstwo nauki twierdzą, że mogło dojść do wycieku danych osobowych pracowników, jednak mało prawdopodobne jest, aby wyciekły poufne dane operacyjne, ponieważ serwer, do którego uzyskano dostęp, jest odrębny od sieci kontrolującej systemy rakietowe i satelitarne – poinformował japoński nadawca NHK.

Źródła zbliżone do sprawy powiedziały agencji Kyodo, że JAXA nie była świadoma incydentu, dopóki policja nie skontaktowała się z nią w tej sprawie.

Agencja twierdzi, że będzie kontynuować dochodzenie i wdrażać środki zapobiegające dalszym atakom.

JAXA znalazła się wśród około 200 firm i instytutów badawczych, dotkniętych cyberatakami na dużą skalę w 2016 i 2017 roku, które prawdopodobnie zostały przeprowadzone przez chińską grupę szpiegowską pod kierownictwem Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej – zaznacza agencja Kyodo. (PAP)

krp/ mal/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024