Śląskie/ I Konferencja Radioterapii Śródoperacyjnej w dniach 7-8 grudnia

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ponad 80 onkologów radioterapeutów, chirurgów, neurochirurgów, elektroradiologów i fizyków weźmie udział w I Konferencji Radioterapii Śródoperacyjnej, która odbędzie się w dniach 7-8 grudnia w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach.

I Konferencja Radioterapii Śródoperacyjnej organizowana jest z okazji 20-lecia pierwszego zabiegu radioterapii śródoperacyjnej w Polsce, wykonanego w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach.

Konferencja połączy środowisko lekarzy wyspecjalizowanych w leczeniu nowotworów złośliwych piersi, przewodu pokarmowego, mózgu i nowotworów regionu głowy i szyi oraz wszystkich innych specjalistów zainteresowanych tematyką radioterapii śródoperacyjnej.

"Chcemy, żeby było to wydarzenie cykliczne i miało swoje stałe miejsce w kalendarzu konferencji dotyczących radioterapii" – podkreśliła w informacji prasowej elektroradiolog z Zakładu Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii mgr Żaneta Kaniszewska-Dorsz.

Specjaliści podczas wydarzenia podzielą się własnymi doświadczeniami z zabiegów wykonywanych zarówno wiązką fotonową, jak i elektronową. W gronie prelegentów znaleźli się specjaliści z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, a także z Lublina, Poznania, Krakowa i Szczecina, jak również z Niemiec i Włoch.

W programie przewidziano również czas na dyskusję dotyczącą zastosowania radioterapii śródoperacyjnej w nowoczesnych schematach leczenia skojarzonego, zarówno w aspekcie teoretycznym, jak i praktycznym. Według organizatorów wykłady mogą "stać się impulsem do rozwoju radioterapii śródoperacyjnej w Polsce".

"Wydaje się, że najbliższe lata będą czasem renesansu tej metody radioterapii, ponieważ postęp technologiczny, jaki dotyczy obecnie aparatury do napromieniania podczas zabiegu operacyjnego, umożliwia podanie dawki, która skutecznie niszczy pozostawione przez chirurga, często niewidoczne wzrokowo, ogniska operowanego nowotworu" – skomentował dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach oraz konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej prof. Krzysztof Składowski.

W Polsce radioterapia śródoperacyjna stosowana jest od 20 lat. Polega ona na podaniu precyzyjnie określonej dawki promieniowania w trakcie zabiegu operacyjnego. Metoda ta nie tylko skraca czas leczenia, ale też poprawia jego wyniki.

"W 2003 roku w naszym Instytucie została po raz pierwszy wykonana procedura radioterapii śródoperacyjnej wiązką fotonową. Instytut był pierwszym ośrodkiem w Polsce, który dysponował odpowiednim aparatem do jej przeprowadzenia" – powiedziała Kaniszewska-Dorsz.

Eelektroradiolog uczestniczyła w pierwszym zabiegu radioterapii śródoperacyjnej. Przeprowadzono go u 47-letniej kobiety chorej na raka piersi, którą zakwalifikowano do operacji oszczędzającej po uprzedniej przedoperacyjnej chemioterapii. Zabieg trwał on 17 minut i 20 sekund.

"W ciągu minionych 20 lat w naszym ośrodku zastosowano radioterapię śródoperacyjną u ponad 2 tysięcy chorych na raka piersi i nowotwory regionu głowy i szyi. W ubiegłym roku wykonaliśmy 243 procedury. Obecnie dysponujemy dwoma aparatami Zeiss – PRS 500 i INTRABEAM 600. W planach rozwoju mamy wprowadzenie do praktyki klinicznej nowych wskazań do radioterapii śródoperacyjnej" – powiedział kierownik Pracowni Radioterapii Śródoperacyjnej i zastępca kierownika Zakładu Radioterapii w NIO w Gliwicach prof. Jerzy Wydmański.

Patronami merytorycznymi I Konferencji Radioterapii Śródoperacyjnej są: Polskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polskie Towarzystwo Badań Radiacyjnych i Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Radioterapii.

Program konferencji dostępny jest pod adresem. (PAP)

Autorka: Julia Szymańska

jms/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczęła się analogowa misja księżycowa „M6 Żuławski”

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczął się "Tydzień Mikroświata" w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera