Nauka dla Społeczeństwa

22.02.2024
PL EN
21.11.2023 aktualizacja 21.11.2023

Nabór do drugiej edycji Akademii Wodorowej, projektu Orlenu dla studentów i absolwentów, przedłużony do 26 listopada

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Do 26 listopada została przedłużona rekrutacja do drugiej edycji Akademii Wodorowej - Akademii H2 dla studentów lub absolwentów uczelni wyższych. W pierwszej edycji projektu udział wzięło 30 osób z całej Polski. Autorzy najlepszych projektów otrzymali płatne staże w Orlenie i firmach partnerskich.

"Dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych udziałem w Akademii H2. Rekrutacja do drugiej edycji programu została przedłużona do końca tego tygodnia" - ogłosił we wtorek Orlen. Koncern uściślił, że nabór, w którym mogą wziąć udział studenci lub absolwenci uczelni wyższych ze średnią ocen powyżej 4, potrwa do 26 listopada.

Orlen przypomniał, że celem Akademii Wodorowej "jest edukacja w dziedzinie rozwoju oraz zarządzania łańcuchem technologii wodorowych". Koncern podkreślił, iż "Akademia H2 jest odpowiedzią na trwającą transformację energetyczną". Jak zaznaczono w informacji, "Orlen we współpracy z uczelniami wyższymi, instytucjami naukowymi i zakładami przemysłowymi buduje kompetencje w nowej, szybko rozwijającej się gałęzi gospodarki, jaką są technologie wodorowe".

Dyrektor biura technologii wodorowych i paliw syntetycznych Orlenu Grzegorz Jóźwiak wyjaśnił, że program zajęć w ramach Akademii Wodorowej "jest układany tak, aby kształcić w zakresie teorii, ale z dużym naciskiem na praktykę". "Podczas wykładów poruszane są wszystkie aspekty związane z rozwojem technologii wodorowych, dlatego do programu zapraszamy studentów i absolwentów z różnych kierunków studiów. To pierwszy tego rodzaju projekt edukacyjny w Polsce" – dodał Jóźwiak.

W czerwcu zakończyła się pierwsza edycja Akademii H2, w której udział wzięło 30 osób z całej Polski - przez trzy miesiące uczestniczyli oni w wykładach, warsztatach, laboratoriach i wizytach studyjnych prowadzonych przez 63 wykładowców i ekspertów. Warunkiem otrzymania certyfikatu ukończenia Akademii Wodorowej było wykonanie projektu wodorowego. "Autorzy najlepszych prac otrzymali płatne staże w Orlenie oraz firmach partnerskich. Piątka absolwentów od tej jesieni uczestniczy w bieżących projektach wodorowych realizowanych w Grupie Orlen" - podkreślił koncern.

Według Orlenu, na uczestników drugiej edycji Akademii Wodorowej czekają wykłady teoretyczne i zajęcia praktyczne w obiektach koncernu w Płocku (Mazowieckie), a także we Włocławku (Kujawsko-pomorskie) oraz wizyty studyjne u partnerów programu. "Wszystkie rodzaje zajęć mają na celu pokazanie zastosowania technologii wodorowych w różnych aspektach przemysłu. Certyfikat ukończenia Akademii to także szansa na podjęcie pracy nie tylko w Orlenie, ale także u partnerów programu" - zaznaczono w informacji.

Jak wspomniał Orlen, Akademia Wodorowa to inicjatywa, która powstała w ramach Mazowieckiej Doliny Wodorowej - organizatorem programu jest koncern, natomiast partnerami tegorocznej edycji są m.in. przedstawiciele przemysłu motoryzacyjnego, tacy jak Toyota i Solaris, czy kolejowego – PESA Bydgoszcz oraz uczelnie wyższe: Politechnika Krakowska i Politechnika Gdańska.

"Do programu zostanie zakwalifikowanych 30 osób" - zapowiedział Orlen. Podał przy tym, że szczegóły dotyczące naboru kandydatów do Akademii H2, jak również regulamin, znajdują się na stronie: www.akademiah2.pl.

Publikując na początku czerwca dokument Polityka klimatyczna Grupy Orlen, koncern zapowiedział, że jego celem jest osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 r. W dokumencie wskazano m.in., że motywem przewodnim zaktualizowanej strategii Grupy Orlen do 2030 r. jest transformacja energetyczna.

W lutym zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając priorytetowe cele multienergetycznego koncernu, jaki powstał po fuzji z Grupą Energa w 2020 r., a także z Grupą Lotos i PGNiG w 2022 r. Aktualizacja zakłada, że do końca dekady nakłady inwestycyjne koncernu wyniosą ok. 320 mld zł. W tym czasie na inwestycje w wodór Grupa Orlen chce przeznaczyć ok. 7,4 mld zł. (PAP)

Autor: Michał Budkiewicz

mb/ godl/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024