Nauka dla Społeczeństwa

04.12.2023
PL EN
20.11.2023 aktualizacja 20.11.2023

Włochy/ Nadzwyczajne odkrycie na terenie starożytnych term w Toskanii: posąg Apolla

Miejsce odkrycia 24 figur z brązu w San Casciano dei Bagni. 08.11.2022 EPA/CLAUDIO GIOVANNINI Miejsce odkrycia 24 figur z brązu w San Casciano dei Bagni. 08.11.2022 EPA/CLAUDIO GIOVANNINI

Kolejnego niezwykłego odkrycia archeologicznego dokonano w miejscowości San Casciano dei Bagni koło Sieny w Toskanii we Włoszech. W wodzie na terenie wykopalisk odkryto dwumetrowy marmurowy posągu Apolla - podała w sobotę Ansa. Jak wyjaśnili archeolodzy, to kopia statuy z brązu greckiego rzeźbiarza Praksytelesa z Aten.

To kolejne nadzwyczajne dzieło sztuki, jakie przez wieku skrywały woda i błoto starożytnych term.

"Wykopaliska w San Casciano dei Bagni nie przestają zdumiewać" - przyznał Luigi La Rocca z departamentu archeologii we włoskim ministerstwie kultury. Wcześniej na terenie term, pochodzących z czasów etruskich, znaleziono 24 figury z brązu.

W ostatnim czasie, w nadziei na kolejne odkrycia, powiększono teren poszukiwań, wcześniej ograniczony do obszaru, na którym znajdowały się pozostałości uznane za ruiny budynku wzniesionego nad strumieniem. Okazało się, że stała tam świątynia z portykiem z czterema kolumnami i podium z posągami. Jednym z nich, według archeologów, była właśnie odnaleziona obecnie rzeźba Apolla.

Odkrycie to potwierdza, zdaniem ekspertów to, że gorąca woda strumienia miała dla rzymian świętą wartość; dlatego w jej pobliżu powstała świątynia jako rozbudowa poprzedniego etruskiego obiektu kultu.

To "perła architektury i inżynierii hydraulicznej" - ocenili specjaliści badający obszar starożytnych term.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ zm/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023