Uczelnie i instytucje

Policyjne psy na uniwersyteckich zajęciach terenowych w Szczecinie

 17.11.2023. Policyjny pies na zajęciach terenowych na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/ Marcin Bielecki
17.11.2023. Policyjny pies na zajęciach terenowych na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/ Marcin Bielecki

Policyjne psy wzięły udział w zajęciach kynologii na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Studentom najbardziej podobają się zajęcia z obrony, kiedy ubrani w strój pozoranta odpierają atak psa - powiedziała w piątek prof. Lidia Felska-Błaszczyk.

Na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie studenci kynologii uczą się m.in. pielęgnacji, rehabilitacji, anatomii czy użytkowania psów oraz jak zostać psim behawiorystą czy profesjonalnym hodowcą. Na drugim stopniu studiów szerzej omawiane są zagadnienia z zakresu żywienia psów.

"Jednym z kierunków użytkowania psów są psy w służbach mundurowych między innymi w policji, dlatego na dzisiejsze zajęcia zaprosiliśmy policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie" - powiedziała PAP.PL prof. Lidia Felska-Błaszczyk z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

W ćwiczeniach wzięło udział kilkudziesięciu studentów, a policyjni przewodnicy psów pokazali, co potrafią ich podopieczni. Zajęcia poprowadził aspirant Piotr Szczepanowski z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, przewodnik psa służbowego.

"Studentom najbardziej podobają się zajęcia praktyczne, na przykład kiedy ubierają się w strój pozoranta i ćwiczą atak psa na bandytę. To zawsze cieszy się sporą popularnością" - dodała Felska-Błaszczyk.

Uczelnia nie posiada własnych psów, ale - jak wyjaśniła profesor - studenci często przychodzą ze swoimi psami na zajęcia.

To na naszym wydziale normalny widok - dodała.

Kynologia na ZUT to jedyny taki kierunek w Polsce, ale jak przyznała Felska-Błaszczyk uczelnia chce się dalej rozwijać.

"Chcemy wejść we współpracę z Komendą Wojewódzką, bo w ich zakresie są konie policyjne stacjonujące w naszym ośrodku uczelnianym w Ossowie. Mam nadzieję, że może uda się coś jeszcze zrobić w tym zakresie" - podsumowała.(PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

ag/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera