Mazowieckie/ Urząd Statystyczny: na uczelniach więcej kobiet niż mężczyzn

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Więcej kobiet niż mężczyzn studiuje na uczelniach w stolicy i w innych większych miastach woj. mazowieckiego - wynika z danych opublikowanych przez Urząd Statystyczny w Warszawie w związku z obchodzonym 17 listopada Międzynarodowym Dniem Studenta.

Według stanu na 31 grudnia 2022 r. na uczelniach w woj. mazowieckim studiowało 274 620 osób - podał w piątek Urząd Statystyczny w Warszawie, powołując się dane ze Zintegrowanego Systemu Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym POL-on administrowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Prawie 60 proc. wszystkich studentów na Mazowszu stanowiły kobiety. Na uczelniach w Warszawie kształciło się 250 131 studentów (139 956 kobiet i 110 175 mężczyzn).

Studia stacjonarne były bardziej popularne od niestacjonarnych. W całym woj. mazowieckim w trybie stacjonarnym studiowało 161 348 (w Warszawie 149 783 osoby), a na studiach niestacjonarnych na Mazowszu - 113 272 osoby (w stolicy 100 348 osób).

Zbliżona była liczba studentów na uczelniach publicznych i prywatnych. Na uczelniach publicznych na całym Mazowszu studiowało 139 231 osób, w Warszawie – 127 561 osób; na uczelniach niepublicznych w całym województwie 135 389 studentów, w stolicy 122 570 osób.

W woj. mazowieckim pod koniec ub. roku studiowało ponad 31,5 tys. cudzoziemców. 36,7 proc. stanowili obywatele Ukrainy, 12,9 proc. – Białorusi, 6,6 proc. – Turcji, 4,1 proc. Indii i 3,9 proc. Uzbekistanu. Pozostali zagraniczni studenci pochodzili z innych państw.

Z danych Urzędu Statystycznego wynika, że wśród studentów było 3844 osób niepełnosprawnych (59,8 proc. – to kobiety, 40,2 proc. – mężczyźni).

W 73 domach studenckich działających na Mazowszu na koniec ub. roku zakwaterowanych było ponad 12,5 tys. osób. (PAP)

Ilona Pecka

ilp/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 18.06.2024. Przygotowanie potraw na bazie staropolskich receptur z XVII i XVIII wieku, 18 bm. w restauracji Lwia Brama we Wrocławiu. Kucharzami byli studenci i naukowcy z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przedstawiciele Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wśród potraw znalazły się m.in. sproszkowane perły jako dodatek do deserów czy kawa z prażonych ziemniaków. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci przygotowywali potrawy na bazie staropolskich receptur

  • Fot. Adobe Stock

    GUS: w ub. roku akademickim w Polsce kształciło się 1,24 mln studentów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera