Historia i kultura

Uniwersytet Wrocławski i Ossolineum rozpoczęły współpracę wydawniczą

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Rocznik "Leopoldiana Wratislaviensia" – poświęcony polskiej i austriackiej historii, kulturze i nauce – to pierwsze wspólne przedsięwzięcie wydawnicze Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i Uniwersytetu Wrocławskiego. Instytucje podpisały we wtorek list intencyjny o współpracy wydawniczej.

Pierwszy tom rocznika "Leopoldiana Wratislaviensia", który ukazał się w tym roku, powstał z inicjatywy konsula honorowego Austrii dr. Edwarda Wąsiewicza i germanisty z Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Edwarda Białka.

Wspólne przedsięwzięcie wydawnicze Uniwersytetu Wrocławskiego i Ossolineum jest zbiorem tekstów poruszających zagadnienia z historii, kultury i nauki państw Europy Środkowej. Przyświeca mu idea "promowania wzajemnego zrozumienia między państwami regionu".

We wtorek w Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawiciele Ossolineum i uczelni podpisali list intencyjny dotyczący współpracy na polu wydawniczym.

Prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego ds. badań naukowych prof. Artur Błażejewski, zwrócił uwagę na silne więzi łączące Ossolineum i Uniwersytet Wrocławski.

"Dziś idziemy krok dalej, rozpoczynamy współpracę wydawniczą. Mam nadzieję, że będziemy wspólnie wydawali nie tylko serię 'Leopoldiana Wratislaviensia', która ma zakres filologiczny, historyczny i kulturoznawczy" – mówił prof. Błażejewski.

Dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dr Łukasz Kamiński podkreślił, że wspólnych projektów wydawniczych będzie więcej.

"Jest taka potrzeba. To m.in. publikacje poświęcone Europie Środkowo-Wschodniej – oczy świata zwrócone są na nasz region i powinniśmy aktywnie kształtować jego obraz, także w perspektywie badań naukowych" – mówił dyrektor.

Konsul honorowy Austrii dr Edward Wąsiewicz zwróciła z kolei uwagę, że rocznik "Leopoldiana Wratislaviensia" jest unikatowym czasopismem zarówno w Polsce, jak i w Austrii.

"Nie ma w tych obszarach tak przeglądowego czasopisma, które w sposób interdyscyplinarny traktuje o tym, co dzieje się w nauce, kulturze, sztuce w Polsce i w Austrii" – mówił Wąsiewicz, podkreślając, że w przygotowaniu jest już drugi tom czasopisma.(PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

pdo/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 29.05.2024. Minimalistyczny Park Archeologiczny na terenie klasztoru paulinów na Skałce w Krakowie. Na powierzchni nowo otwartego parku widać fragmenty kamiennych murów – pozostałości po dawnych świątyniach. Plansze na ścianie klasztoru przybliżają zaś wyniki prowadzony tu prac archeologicznych. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Paulini na Skałce udostępniają nową przestrzeń – Park Archeologiczny

  • Fot. Adobe Stock

    Grecja/ Polski dokumentalista: w przestrzeni publicznej brakuje informacji o prehistorii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera