Nauka dla Społeczeństwa

22.04.2024
PL EN
09.11.2023 aktualizacja 09.11.2023

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia dot. egzaminu znajomości języka polskiego - do konsultacji publicznych

Pomnik A.MIckiewicza w Warszawie, Adobe Stock Pomnik A.MIckiewicza w Warszawie, Adobe Stock

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie zakresu znajomości języka polskiego niezbędnej do wykonywania zawodu lekarza trafił we wtorek do konsultacji publicznych. Projekt nowelizacji rozporządzenia opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Projektowane rozporządzenie ministra zdrowia zmienia rozporządzenie w sprawie zakresu znajomości języka polskiego w mowie i piśmie, niezbędnej do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, oraz egzaminu ze znajomości języka polskiego, niezbędnej do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty.

Projekt zakłada zwiększenie opłaty za egzamin z 400 zł na 500 zł w związku ze wzrostem kosztów organizacji i przeprowadzania egzaminu spowodowanych inflacją.

"Podwyższenie opłaty za egzamin wynika z realnych kosztów przeprowadzenia egzaminu z języka polskiego ustalanych na podstawie m.in. wynagrodzenia, kosztów delegacji komisji egzaminacyjnej oraz kosztów przygotowania materiałów egzaminacyjnych" - wyjaśniono w uzasadnieniu.

Podkreślono, że zmiana dotyczy jedynie wysokości opłaty za egzamin i nie wpływa na treść zaświadczenia o zdaniu egzaminu.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

ak/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024