Nauka dla Społeczeństwa

03.03.2024
PL EN
07.11.2023 aktualizacja 07.11.2023

Gliwice/ Politechnika Śląska otworzyła nowoczesne Laboratorium 5G

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej uruchomiono nowoczesne laboratorium 5G. Nowa pracownia poszerzy ofertę dydaktyczną uczelni.

Dzięki laboratorium - pod patronatem Nokii - Politechnika Śląska zaoferowała studentom nowe przedmioty z tematyki sieci 5G na kierunkach Elektronika i Telekomunikacja, Teleinformatyka oraz Informatyka.

Na studiach drugiego stopnia Elektroniki i Telekomunikacji uczelnia uruchomiła, pod patronatem Nokii, nową specjalność o nazwie "Urządzenia i systemy bezprzewodowe". Studenci będą mogli nabierać doświadczenia w zakresie związanym z działaniem i projektowaniem sieci 4G i 5G oraz poznawać ich możliwości. Według uczelni pozwoli im to łatwiej sprostać wymaganiom na dzisiejszym rynku pracy.

"Otwarcie tego laboratorium jest potwierdzeniem realnej współpracy naszej uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Chcemy, aby te najnowsze technologie, rozwijane w tej chwili w przemyśle, gościły również na uczelniach, które przygotowują kadry dla przemysłu przyszłości. We wrześniu otwieraliśmy naszą sieć kampusową przy Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0, dzisiaj otwieramy laboratorium dydaktyczne, które będzie kształcić przyszłych specjalistów w zakresie projektowania sieci 5G. Jest to technologia niezbędna dla rozwoju technologicznego i przemysłu przyszłości" – powiedział rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Laboratorium jest kolejnym miejscem, w którym na uczelni wykorzystywana będzie technologia 5G. Ultraszybka sieć kampusowa 5G działa pod patronatem Nokii od września w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. Politechnika Śląska jest jedną z kluczowych uczelni z którymi współpracuje Nokia.

"Jesteśmy firmą technologiczną, która dba o to, aby najnowsze technologie cały czas się rozwijały, w związku z tym musimy bazować na ekspertach. Zależy nam, aby uczelnie kształciły pracowników przyszłości, stąd nasze zaangażowanie w takie inwestycje" – powiedział dyrektor Centrum Nokii w Krakowie Krzysztof Persona.

Studenci, dzięki nowoczesnemu Laboratorium 5G, mogą zapoznać się z technologią 5G w rzeczywistych warunkach. "Nasi studenci będą mogli praktycznie poznać to, z czym zetkną się w praktyce, po ukończeniu studiów. Z laboratorium będą korzystać przede wszystkim studenci elektroniki, teleinformatyki, studenci informatyki zajmujący się sieciami, a także wszyscy studenci, którzy chcą poznać tajniki sieci 5G" – powiedział dziekan Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki prof. Dariusz Kania.

Nokia współpracuje z Politechniką Śląską od 2014 roku. Jej efektem było utworzenie na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki, stanowiska sieci 4G potocznie zwaną siecią LTE. Eksperci Nokii uczestniczyli także w prowadzeniu zajęć ze studentami.

W 2020 roku powstał pomysł utworzenia laboratorium sieci 5G, jednak jego realizację opóźniła pandemia. Projekt wznowiono w roku 2023 roku kiedy to podpisano umowę w ramach której, w Katedrze Elektroniki, Elektrotechniki i Mikroelektroniki wydziału AEiI powstało laboratorium z zainstalowanymi urządzeniami pracującymi w standardzie 5G. (PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024