Nauka dla Społeczeństwa

23.02.2024
PL EN
26.10.2023 aktualizacja 26.10.2023

Poznań/ Od czwartku na Politechnice Poznańskiej Konferencja Inżynierii Biomedycznej

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Druk 3D w ortopedii, diagnostyka medyczna, czy sztuczna inteligencja – to niektóre z tematów podejmowanych podczas trwającej od czwartku na Politechnice Poznańskiej Konferencji Inżynierii Biomedycznej.

W trakcie wydarzenia młodzi naukowcy i studenci mogą zaprezentować swoje badania i posłuchać wystąpień ekspertów. Jak podkreślili organizatorzy wydarzenia, „mamy ciekawą, sprawdzoną formułę wykładów plenarnych typu 'show' oraz paneli dyskusyjnych, którym towarzyszą warsztaty praktyczne. Będą także mini-targi przedstawicieli przemysłu oraz blok młodych naukowców i blok studencki".

Wśród tematów poruszanych na konferencji są: druk 3D w ortopedii, diagnostyka medyczna, sztuczna inteligencja, czy inżynieria tkankowa.

Jak powiedział PAP dr hab. inż. Michał Rychlik, prof. Politechniki Poznańskiej, „ideą konferencji jest z jednej strony danie młodym ludziom, młodym naukowcom, albo osobom, które są związane z tą tematyką, a niekoniecznie jeszcze zgłębili ten obszar, dać im pewnego rodzaju refleksję na temat tego, co się dzieje obecnie na rynku, jakie są możliwości. Ale także ukazać jaka jest mniej więcej wizja niedalekiej przyszłości, która tych młodych naukowców może dotknąć i na pewno dotknie w przeciągu następnych 10, 15 lat. Chcemy też żeby te osoby poczuły również, że jeżeli teraz się włączą do tego całego dzieła, to oni też będą z w działać, będą to tworzyć, będą mogli rozwijać różnego rodzaju obszary”.

Dodał, że już obecnie sporo młodych ludzi „dotknęło pewnej jednej specyfiki tematycznej, ale są również obszary w tej dziedzinie bardzo szerokie i różne, i umiejętność tej synergii wynikającej z interdyscyplinarności takich zespołów z różnych kierunku, daje nam duże możliwości”.

„Tutaj, na Politechnice Poznańskiej powstał Klaster Doskonałości Inżynierii Biomedycznej, w którym mamy obecnie 28 pracowników, głównie samodzielnych, ale z siedmiu na dziewięć wydziałów; w tej chwili podłączamy następne dwa wydziały, ostatnie, więc mamy już jak gdyby wszystkich specjalistów dostępnych w naszym klastrze i na potrzeby danego aspektu medycznego, czy problemu, który nam się pojawia, możemy natychmiast zasięgnąć od nich informacji i włączyć ich w te działania. Naprawdę szerokość spojrzenia daje niebywałe efekty” – mówił.

Dwudniowa Konferencja Inżynierii Biomedycznej na Politechnice Poznańskiej potrwa do piątku, 27 października.

Konferencja była nagrodzona jako Konferencja Roku 2018 w konkursie StRuNa. To pierwsza popandemiczna edycja konferencji.

Szczegóły można znaleźć na stronie wydarzenia.

PAP Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych konferencji. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024