Nauka dla Społeczeństwa

22.04.2024
PL EN
26.10.2023 aktualizacja 26.10.2023

Tatry/ Czterem niedźwiedziom zostaną założone obroże telemetryczne

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Czterem tatrzańskim niedźwiedziom, które niebezpiecznie podchodzą w okolice domów, zostaną założone obroże telemetryczne, w tym dwie wyposażone w kamery – informuje Tatrzański Park Narodowy (TPN). Zebrane przez przyrodników dane pozwolą lepiej poznać i chronić te zwierzęta - wyjaśnia TPN.

„Niedźwiedź do życia potrzebuje dużych przestrzeni. Areał jednego dorosłego niedźwiedzia obejmuje od 30 do 200 km kw., ale do tego dochodzi zwyczaj odbywania wielokilometrowych wędrówek. Tymczasem tereny zurbanizowane rozrastają się, a zielone kurczą. Zwierzęta w poszukiwaniu jedzenia czy kierowane instynktem wędrówki mogą zbliżać się do zabudowań. Czasami, co ważne - także z powodu niewiedzy ludzi, może dochodzić do niedźwiedzich włamań do ogrodów, pasiek czy ataków na zwierzęta hodowlane. Takim sytuacjom będziemy starali się zapobiegać - dzięki kamerom lepiej uda się zarejestrować reakcje niedźwiedzi na odstraszanie i lepiej będzie można przeciwdziałać możliwym sytuacjom konfliktowym” – tłumaczy TPN.

Zaznaczono, że chociaż w Polsce ataki niedźwiedzi na ludzi to rzadkość, to w innych krajach, jak np. w Rumunii, gdzie liczba niedźwiedzi jest największa w Europie, takie ataki zdarzają się.

Obroże zostały zakupione dzięki funduszom europejskim w ramach międzynarodowego projektu LECA, w którym bierze udział 12 instytucji z różnych krajów: Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Słowenii i Rumunii. Projekt ma wspierać koegzystencję ludzi i dużych drapieżników - wilka, rysia i niedźwiedzia w Karpatach.

Projekt LECA (z ang. Supporting the coexistence and conservation of Carpathian LargE CArnivores) ma na celu nawiązanie transgranicznej współpracy w zakresie monitorowania i ochrony dużych drapieżników w krajach karpackich. Projektem kieruje Uniwersytet Mendla w czeskim Brnie. Projekt LECA opiera się na trzech głównych filarach – monitoringu, ograniczaniu sytuacji konfliktowych i zapobieganiu kłusownictwu. (PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ mmu/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024