Bułgaria/ Wystawa poświęcona Mikołajowi Kopernikowi w Instytucie Polskim w Sofii

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W Instytucie Polskim w Sofii otwarto wystawę poświęconą 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika i 510. rocznicy powstania jego heliocentrycznej teorii.

Teoria, która powstała w latach 1512-1513, została zawarta na zaledwie 19 stronach i dała początek przewrotowi w astronomii oraz prawdziwej rewolucji w poglądach o pojmowaniu świata.

Wystawa poświęcona Kopernikowi została przygotowana przez Polsko-Kanadyjskie Stowarzyszenie Biznesmenów i Profesjonalistów (PCBPAW) z pomocą instytucji polskich i kanadyjskich. Opowiada o życiu i badaniach wybitnego polskiego astronoma, przedstawia ciekawe fakty związane z miejscem jego urodzenia - Toruniem oraz miastami, w których żył Krakowem, Bolonią i Rzymem.

Wystawa przedstawia Kopernika jako naukowca, lecz również jako administratora, prawnika i duchownego, zawiera bogate ilustracje, pokazuje istotę wielkiego odkrycia. Zobaczyć można rekonstrukcję twarzy Mikołaja Kopernika, opracowaną na podstawie odnalezionej w 2005 roku jego czaszki.

Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Apple odkłada wprowadzenie na rynek UE systemu generatywnej AI

  • Źródło: Adobe Stock

    Bangladesz/ Deszcze monsunowe pozbawiły dachu nad głową ok. 2 mln ludzi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera