Uczelnie i instytucje

Ok. 1,2 tys. krzewów i drzew posadzono na kampusie Politechniki Białostockiej

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Blisko 1,2 tys. krzewów i drzew posadzono w środę w kilku miejscach na kampusie Politechniki Białostockiej w ramach akcji "Niech się zazieleni". Wzięła w niej udział cała społeczność uczelni i prowadzonego przez nią liceum.

Politechnika Białostocka to największa w regionie uczelnia techniczna, jej kampus, w którym znajdują się wszystkie wydziały, akademiki, ale też centrum sportu czy biblioteka, położone jest niedaleko centrum miasta.

Uczelnia w swojej strategii rozwoju rozpoczęła proces wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju pod nazwą "Moja Zielona Politechnika", a środowa akcja "Niech się zieleni" ma wpisywać się w to działanie.

"Na kampusie dawno nie było żadnych nasadzeń, a przydałoby się, mamy wielką przestrzeń, której warto dodać urody" - mówiła w środę podczas inaugurującego akcję wykładu rektor PB prof. Marta Kosior-Kazberuk. Dodała, że prace przy niedawno przeprowadzonych termomodernizacjach budynków i innych inwestycjach sprawiły, że tej zieleni jest jeszcze mniej.

Podkreśliła, że należy przestrzeń kampusu zazieleniać "specjalnie dla nas". "Każdy dzisiaj będzie miał niepowtarzalną, a być może powtarzalną okazję, aby mieć własną roślinę na naszym kampusie" - mówił Kosior-Kazberuk i dodała, że jeśli akcja się uda, być może będzie powtórzona.

Nasadzenia odbyły się na zieleńcu przed wydziałem elektrycznym PB, a także na patiach innych wydziałów. W akcję zaangażowała się cała społeczność uczelni, było widać zarówno studentów, jak i pracowników PB, a także licealistów.

"Sadzimy to, co możemy sadzić w tej chwili, czyli stosunkowo późną jesienią: sadzimy krzewy i drzewa, byliny zostawiamy na wiosnę" - powiedziała PAP koordynatorka akcji dr Dorota Gawryluk z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku PB.

Dodała, że na zieleńcu przed wydziałem elektrycznym, który jest jednym z najbardziej znanych miejsc na kampusie (w tym miejscu co roku ustawiana jest choinka), sadzone są m.in. żywopłoty, berberysy i ligustry. Zapowiedziała, że żywopłoty jak podrosną będą służyć jako zielone ścianki, które wydzielą przestrzenie na zieleńcu, a tam pojawią się stoliki i miejsca do siedzenia. Dr Gawryluk liczy, że będą z nich korzystać nie tylko studenci, ale też wszystkie osoby, które odwiedzą kampus.

Roślinność nasadzona została też na patio siedziby liceum prowadzonego przez PB, które pozyskało na to środki w ramach własnego projektu. Jak mówiła przed akcją dyrektorka Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PB dr Katarzyna Wiszowata-Walczak, pojawienie się zieleni na patio to nie trend, a konieczność. Oceniła, że przywrócenie natury do miast jest procesem bezdyskusyjnym, a takie akcje służą temu, by wykształcić w młodych ludziach świadomość ekologiczną. "To oni już za chwilę będą tworzyć nasze bliskie otoczenie i oczywiście ich wiedza przyczyni się do tego, jak to otoczenie będzie wyglądało" - dodała.(PAP)

Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Chwytak Politechniki Wrocławskiej pomyślnie przeszedł test w kosmosie

  • Fot. Adobe Stock

    Światowy Instytut Bezpieczeństwa Pacjentów będzie współpracować z Uniwersytetem Kaliskim

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera