Nauka dla Społeczeństwa

22.04.2024
PL EN
13.10.2023 aktualizacja 13.10.2023

Wielkopolska/ Branżowe Centrum Umiejętności powstanie przy Technikum im. św. Józefa w Kaliszu

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Przy Technikum im. św. Józefa w Kaliszu powstanie Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie przemysłu drzewnego; dofinansowanie wynosi ponad 9,8 mln zł – poinformował w czwartek na konferencji prasowej wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Branżowe Centra Umiejętności – jak wyjaśnił wojewoda - będą łączyć szkoły, centra kształcenia zawodowego, uczelnie, przedstawicieli branż i przedsiębiorstw do współpracy w zakresie kształcenia nowoczesnych kadr dla gospodarki lokalnej i ogólnokrajowej. Tworzone będą przy szkołach kształcących w zawodach lub centrach kształcenia zawodowego.

„W Wielkopolsce Branżowe Centrum Umiejętności powstanie przy Technikum im. św. Józefa w Kaliszu w dziedzinie przemysłu drzewnego dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 9,8 mln zł” – poinformował Zieliński.

Wyjaśnił, że formuła BCU jest nowością w systemie oświaty, centra będą zaawansowanymi technologicznie ośrodkami kształcenia, szkolenia i egzaminowania w danej branży.

„Szkolenie zawodowe jest kluczem do sukcesu gospodarczego i właśnie w tym celu powstają Branżowe Centra Umiejętności, które są odpowiedzią na zapotrzebowanie wielu branż” – podkreślił.

Oferta BCU będzie skierowana do szerokiego grona odbiorców, w szczególności do uczniów, studentów, doktorantów, nauczycieli, nauczycieli akademickich oraz pracowników w obszarze danej dziedziny zawodowej.

Konkurs na tworzenie BCU jest realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, ale obecnie prefinansowany jest ze środków krajowych pochodzących z Polskiego Funduszu Rozwoju. Przewiduje się utworzenie co najmniej 20 BCU do końca 2023 r. a kolejnych 100 do końca 2024 r. Koszt inwestycji oszacowano na ponad 1,4 mld zł.(PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

bak/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024