Uczelnie i instytucje

Ministerstwo Infrastruktury i Politechnika Krakowska będą współpracować ws. mobilności miejskiej

11.10.2023. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk (L) i rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata (P) podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego, w sprawie współpracy w zakresie promowania koncepcji Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej pomiędzy Ministrem Infrastruktury a Politechniką Krakowską.  PAP/Art Service
11.10.2023. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk (L) i rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata (P) podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego, w sprawie współpracy w zakresie promowania koncepcji Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej pomiędzy Ministrem Infrastruktury a Politechniką Krakowską. PAP/Art Service

Centrum Kompetencji ds. Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej działające w resorcie infrastruktury nawiązało współpracę ze Szkołą Transportu Politechniki Krakowskiej. W środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał list intencyjny w tej sprawie z rektorem uczelni prof. Andrzejem Szaratą.

Jak wskazali sygnatariusze listu intencyjnego, dokument ten zakłada m.in. objęcie przez szefa resortu infrastruktury honorowego patronatu nad specjalnościami związanymi z mobilnością miejską na studiach I i II stopnia, a także studiach podyplomowych, pełnienie przez Politechnikę Krakowską roli partnera merytorycznego Centrum Kompetencji ds. Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) oraz współpracę w zakresie organizacji praktyk studenckich i wizyt technicznych dla studentów w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury.

Minister Adamczyk ocenił, że współpraca z krakowską uczelnią jest odpowiedzią na obecne wyzwania, jakie stawia przed nami rosnąca urbanizacja, zwiększająca się liczba pojazdów na drogach oraz konieczność ochrony środowiska naturalnego.

"Dążymy do stworzenia bardziej przyjaznych i efektywnych systemów transportu miejskiego, które będą służyły nie tylko nam, ale również przyszłym pokoleniom" — wskazał szef MI.

W jego ocenie współpraca z Politechniką Krakowską ma kluczowe znaczenie, ponieważ instytucja ta ma wieloletnie doświadczenie w dziedzinach, które są niezbędne do efektywnej realizacji Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej.

Rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata zaznaczył, że uczelnia ta jest jednym z najmocniejszych w Polsce ośrodków eksperckich w obszarze transportu.

"Wiedzę i kompetencje specjalistów oraz ofertę kształcenia w ramach kilku kierunków i specjalności związanych z transportem uczelnia zintegrowała powołując w 2021 r. - unikatową w swojej formule - Szkołę Transportu Politechniki Krakowskiej. Teraz będzie ona partnerem merytorycznym dla Centrum Kompetencji ds. Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, funkcjonującego w Ministerstwie Infrastruktury" - wskazał rektor PK.

Według niego studenci politechniki skorzystają na współpracy w ramach praktyk i stażów, dzięki którym poznają największe inwestycje publiczne w Polsce.(PAP)

Nauka w Polsce, Rafał Grzyb

rgr/ mick/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ 2,1 tys. miejsc dla nowych studentów na 10 kierunkach Uniwersytetu Medycznego

  • Fot. Adobe Stock

    FNP przeznaczy 178 mln zł na projekty badawcze zakładające skuteczny transfer wiedzy lub technologii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera