Historia i kultura

Wrocław/ Powstanie miejsce upamiętnienia przedstawicieli inteligencji, zamordowanych przez hitlerowców w Stanisławowie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Stanisławowski Las Pamięci – miejsc upamiętnienia przedstawicieli polskiej inteligencji, zamordowanych przez hitlerowców w 1941 r. w Stanisławowie (dziś Iwano-Frankowsk) – powstanie we Wrocławiu.

Stanisławowski Las Pamięci powstanie na czterohektarowej działce przy ul. Jana Karola Chodkiewicza we Wrocławiu. Projekt zrealizuje Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu przy współpracy Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego i IPN-u.

Na działce nieopodal lotniska posadzone zostaną dęby czerwone i szypułkowe, wytyczone zostaną ścieżki spacerowe i wykonane trawniki, a centralnym miejscu stanie pomnik – przekazała we wtorek PAP rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Małgorzata Moczulska.

Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. Jarosław Bosy podkreślił, że pracownicy uczelni zaprojektują las, posadzą go i będą o niego dbać. "To wyzwanie, ale zarówno pracownicy, jak i studenci są przygotowani do takich wyzwań, w końcu kształcimy i architektów krajobrazu, i specjalistów od świata roślin" – powiedział rektor.

Stanisławowski Las Pamięci ma być miejscem upamiętniającym zgładzonych przez hitlerowców przedstawicieli polskiej inteligencji ze Stanisławowa (dziś Iwano-Frankowska) na Ukrainie. Gestapo dokonało w lesie pod Stanisławowem mordu w nocy z 14 na 15 sierpnia 1941 r. Zginęli ówcześni przedstawiciel polskiej inteligenci – nauczyciele, lekarze i urzędnicy. Ocenia się, że zamordowano wówczas około 800 osób, w tym około 130 nauczycieli.

Pomnik poświęcony ofiarom tej zbrodni zaprojektuje i wykona Instytut Pamięci Narodowej. Wrocławska uczelnia na realizację projektu otrzyma z budżetu państwa 15 mln zł.(PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

pdo/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.02.2025. Dar, złocony barokowy puchar o wysokości 53 cm., prezentowany podczas briefingu w Sali Sigmunda Zamku Królewskiego na Wawelu towarzyszącego jego przekazaniu do Skarbca Koronnego, 21 bm. Donatorka Krystyna Piórkowska to Polka mieszkającej w Nowym Jorku, znana ze swych badań nad zbrodnią katyńską, a także z charytatywnej działalności na rzecz polskich instytucji w kraju i w USA. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Barokowy puchar podarowany Zamkowi Królewskiemu na Wawelu

  • 06.08.2021. Prof. dr hab. Justyna Olko – historyczka, socjolingwistka i antropolożka; dyrektorka Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. PAP/Albert Zawada

    Prof. Olko: możemy mieć kilka języków ojczystych, w tym też te lokalne i oficjalnie nieuznane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera